Dużo mówi się obecnie o wzroście cen energii i paliw, co rodzi obawy dotyczące kosztów ogrzewania budynków. Eksperci szacują, że w kolejnym roku ceny mogą być nawet do 70 procent wyższe, o ile nowy rząd przywróci VAT na energię oraz nie zastosuje tarcz ochronnych lub nie zamrozi rosnących cen.
W efekcie wiele osób nie wie, w jakie urządzenie grzewcze inwestować, aby rachunki za prąd nie zjadły większości miesięcznego budżetu.
Sprawdzić dostawców
W Polsce to pompy ciepła są najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem pod względem liczby zamontowanych urządzeń. Jesteśmy także krajem numer jeden w Europie pod względem liczby pomp sprowadzonych z Azji. Pytanie istotne jest takie – czy dzięki importowi tych urządzeń nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe?
Prezes Paweł Mirowski z NFOŚiGW zaleca beneficjentom programów dotacyjnych, aby dokładnie sprawdzali dostawców pomp, ponieważ nie wszystkie urządzenia spełniają deklarowane przez producenta parametry.
W chwili obecnej trwają konsultacje ekspertów Izby z przedstawicielami NFOŚiGW, mające na celu przyznanie dotacji tym pompom ciepła, które będą posiadały odpowiednią dokumentację.
Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE:
IGU OZE jako przedstawiciel polskiego przemysłu urządzeń OZE, stara się przekazywać rzetelne informacje dotyczące jakości produktów, zwracając uwagę na weryfikację dokumentów potwierdzające ich dane techniczne.
Wychodząc naprzeciw przyszłym użytkownikom urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii do ogrzewania domów, informujemy o kosztach ich ogrzewania. Przyszli właściciele kotłów na pelet czy zgazowanie drewna, powinni sami wprowadzać dane do ogólnodostępnych kalkulatorów cen paliw i energii, nie patrząc na to, co zostało opublikowane.
Niejednokrotnie ceny paliw w momencie publikacji danych są już nieaktualne, np. średni koszt zakupu 1 tony peletu 2.12.2023 r. wynosił 1250 zł brutto, choć publikowane koszty w niektórych kalkulatorach są wyższe. Tak samo jest z innymi paliwami czy energią elektryczną. Pragnę przypomnieć, że ceny energii tylko ze względu na ich zamrożenie przez rząd
Ile będzie kosztowało nas ogrzanie domu w okresie zimowym, gdy ceny energii elektrycznej wzrosną? O ile wzrosną dodatkowo nasze rachunki, gdy zakupimy pompę ciepła, która nie posiada badań wykonanych w akredytowanym laboratorium na terytorium UE? Dlatego tak ważne jest, aby samemu skorzystać z dostępnych kalkulatorów. Jeżeli wydaje się to zbyt skomplikowane, to warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy od kilkudziesięciu lat produkują urządzenia grzewcze w waszej okolicy. Zapraszamy też do odwiedzenia strony iguoze.pl