Znany deweloper zasili swoje budynki czystą energią. Z farmy

by Leszek Sadkowski

Ghelamco ukończyło budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych w ramach ogłoszonego w maju tego roku programu osiągnięcia neutralności energetycznej. Wkrótce rozpocznie się na nich produkcja czystej energii elektrycznej. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, wpisujący się w strategię ESG dewelopera i jednocześnie odpowiedź na kryzys energetyczny w Europie.

Farmy fotowoltaiczne o mocy blisko 3 MW powstały w trzech lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. Ghelamco dąży w pierwszej kolejności do zapewnienia zapotrzebowania energetycznego dla wieżowca Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu czystej energii emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50 procent, a w zakresie zużycia mediów nawet o 70.

Redukcja zużycia energii

Własne farmy fotowoltaiczne to jeden z kluczowych elementów naszej strategii ESG, obok szeregu rozwiązań takich jak inteligentne systemy do zarządzania energią, platforma Signal OS dla najemców czy zastosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych. Pomoże nam to w realizacji celu jakim jest osiągnięcie neutralności energetycznej do 2025 roku. Szczególnego znaczenia te działania nabierają w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Polsce i Europie. Uniezależnienie się od energetyki konwencjonalnej i zwrot w kierunku czystej energii ze źródeł odnawialnych ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale też strategiczny dla niezakłóconego funkcjonowania biznesu – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Ponad 200-metrowy wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego to już dziś jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie – każdego dnia 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w wieżowcu.

Dzięki temu oraz wielu innym wdrożonym rozwiązaniom technologicznym, średnie zużycie energii w Warsaw UNIT jest o blisko 30 procent mniejsze niż w porównywalnych biurowych budynkach wysokościowych. Ghelamco daje również możliwość czynnego uczestniczenia w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami swoim najemcom, za pomocą aplikacji mobilnej, która jest częścią autorskiego systemu operacyjnego Signal OS.

11 systemów fotowoltaicznych

Zasilany w 100 proc. czystą energią Warsaw UNIT to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje Ghelamco, jak również nasze własne biuro. Jest to podejście mocno skupione na zrównoważonym rozwoju organizacji ale i budowanych produktów, co należy postrzegać jako odpowiedzialne i wyjątkowe na polskim rynku. Już teraz planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale również analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej – zapowiada Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Dodajmy, że docelowo w pierwszym etapie inwestycji Ghelamco wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowa na ich realizację została podpisana z polską firmą Revolt Energy.

Możesz również lubić