Nowoczesny eko-dom – oto najnowsze projekty deweloperów

by Leszek Sadkowski

Jakie rozwiązania, pozwalające obniżyć zużycie energii do ogrzewania, oświetlenia i dostarczania ciepłej wody wykorzystują nowe projekty mieszkaniowe? Czy klienci deweloperów interesują się wskaźnikami zawartymi w świadectwach energetycznych budynków? Czy rośnie świadomość kupujących i parametry energetyczne stają się jednym z kryteriów wyboru mieszkań?

Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment

Echo Investment jest deweloperem kładącym duży nacisk na proekologiczny oraz zrównoważony charakter projektów mieszkaniowych. W tym celu opracowaliśmy autorski standard zrównoważonego budynku Eko Echo. Inwestycje mieszkaniowe rozłożyliśmy na czynniki pierwsze pod kątem np. ich wpływu na ekologię i zdrowie, a sześciostopniowa skala ocen pozwala porównać, jak proekologicznie zaawansowany jest dany budynek.

W naszych realizacjach montujemy systemy fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych, eliminujemy wyspy ciepła poprzez stosowanie jasnej kolorystyki, a także zielonych dachów oraz zapewniamy na terenie osiedli minimum 30 proc. powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto, projektujemy łąki kwietne, zielone dziedzińce i systemy zbierania wody deszczowej i wykorzystania jej do m.in. podlewania roślinności w częściach wspólnych. W budynkach montujemy energooszczędne oświetlenie LED i odnawialne źródła energii do zasilania części wspólnych.

W wakacje uruchomimy pionierskie rozwiązanie na rynku czyli pierwszy hub elektromobilności dedykowany tylko i wyłącznie mieszkańcom łódzkiej inwestycji Zenit. Pierwsza stacja powstanie na terenie osiedla przy ulicy Widzewskiej, a do dyspozycji mieszkańców będą m.in. elektryczne hulajnogi, rowery, a nawet „zielone” samochody pomagające przewieźć duże gabaryty, ułatwiające np. przeprowadzkę. Hub będzie w pełni zasilany energią pochodzącą z systemów fotowoltaicznych. Podobne udogodnienia planujemy stosować w przyszłości w kolejnych projektach.

Zauważamy, że klienci coraz częściej dopytują przed zakupem o kwestie związane z technologiami, które pozwalają obniżać rachunki za eksploatację. Chodzi na przykład o fotowoltaikę zasilającą części wspólne czy systemy retencji deszczówki i wykorzystywania jej do podlewania zieleni. Interesują ich także zagadnienia związane z zielonymi strefami do spędzania czasu wolnego na terenie osiedli.

Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development

W ostatnich latach widzimy znaczny wzrost świadomości naszych klientów w zakresie uwzględniania parametrów energetycznych w mieszkaniach. O ile początkowo rozwiązania ekologiczne były podyktowane troską o planetę, a rozmowy toczyły się wokół próby zahamowania zmian klimatu, o tyle obecnie uwaga koncentruje się głównie na możliwościach obniżenia zapotrzebowania energetycznego mieszkań, a tym samym niższych kosztach utrzymania nieruchomości.

W każdej z naszych inwestycji stosujemy oświetlenie LED w częściach wspólnych. Stawiamy na zieleń. Na terenie osiedla, na ogrodzeniach, elewacjach, wejściach do budynków oraz dachach. W nowych projektach idziemy krok dalej, m.in. w kierunku paneli fotowoltaicznych.

Eko-wizytówką w naszym portfolio jest inwestycja Eko Falenty, gdzie zastosujemy też rekuperację, kotły kondensacyjne, czy materiały ekologiczne. Takie energooszczędne domy nie tylko są tańsze w utrzymaniu, ale też łatwiej pozyskać na nie finansowanie. Banki udzielają na takie projekty preferencyjnych kredytów hipotecznych o obniżonej marży.

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia

Coraz więcej osób dba o środowisko naturalne, stara się żyć bardziej ekologicznie i wybiera produkty oraz usługi, które są przyjazne dla ekosystemu. Inwestycje mieszkaniowe nie są wyjątkiem. Tym bardziej, że zielone rozwiązania w projektach mieszkaniowych przynoszą również korzyści finansowe.

Wysoka jakość izolacji termicznej, systemy odzyskiwania ciepła czy panele słoneczne pozwalają na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za energię, czyli oszczędności dla mieszkańców. Klienci coraz częściej pytają o efektywność energetyczną budynków i potencjalne koszty eksploatacji.

Dzięki użyciu m.in. energooszczędnych materiałów budowlanych, instalacji fotowoltaicznych czy oferowaniu miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych odpowiadamy na te potrzeby. Dla wybranych inwestycji występujemy o ekocertyfikat BREEAM – jest on dla kupujących gwarancją, że projekt został zrealizowany z troską nie tylko o środowisko naturalne, ale także o ich przyszłe wydatki.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Świadomość klientów w zakresie ekologii i racjonalnego korzystania z energii cały czas wzrasta, dlatego obecność rozwiązań, które pozwalają dbać o środowisko i jednocześnie oszczędzać prąd czy wodę jest dla nas jednym z priorytetów przy projektowaniu miejsc przyjaznych do życia. W każdej naszej inwestycji wprowadzamy co najmniej trzy ekorozwiązania i cały czas myślimy nad kolejnymi.

Jako jeden z pierwszych deweloperów w Polsce budujemy mieszkania z niskoemisyjnego betonu – to dwa projekty w stolicy Aparté Mokotów i M Bemowo. W planach mamy też kolejne osiedle w tej formule, również w Warszawie. W wybranych inwestycjach instalujemy również panele fotowoltaiczne, zbiorniki na wodę deszczową i windy z odzyskiem energii.

Już wkrótce w naszych nowo wprowadzanych do sprzedaży projektach pojawi się system automatyki mieszkaniowej Appartme, który podniesie, nie tylko poziom komfortu mieszkańców, ale zadba także o większe bezpieczeństwo i energooszczędność lokali. Pozwala kontrolować cztery obszary mieszkania, takie jak woda, ogrzewanie, energia elektryczna oraz oświetlenie, co w praktyce oznacza zdalną regulację temperatury w mieszkaniu i możliwość włączenia oraz wyłączania światła, sterowanie zaworami wody, a także zarządzanie urządzeniami podłączonymi do prądu.

Anna Bieńko dyrektor Sprzedaży w Wawel Service

Energooszczędne rozwiązania zastosowaliśmy w naszej najnowszej inwestycji Nova Wiosenna na Woli Justowskiej w Krakowie. Dla komfortu przyszłych mieszkańców w inwestycji zastosowaliśmy rekuperację z odzyskiem ciepła, energooszczędne okna, wielofunkcyjne, nowoczesne piece gazowe oraz ogrzewanie podłogowe w każdym pomieszczeniu.

Energooszczędne rozwiązania zastosowaliśmy również w inwestycji Osada Czorsztyn nad Zalewem Czorsztyńskim. Wykorzystujemy w niej ekologiczne źródła energii korzystając z sąsiedztwa Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Zastosowaliśmy też system rekuperacji, ładowarki pojazdów elektrycznych czy energooszczędną stolarkę okienną.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

Wśród rozwiązań, które sprzyjają zmniejszeniu zużycia mediów w naszych inwestycjach są m.in. panele fotowoltaiczne, które zasilają oświetlenie części wspólnych, lampy zewnętrzne oraz pompy ciepła, służące do ogrzewania ciepłej wody. Technologie wykonania, które stosujemy, w tym m.in. docieplenie budynków oraz wysokiej klasy stolarka okienna, pomagają w optymalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkania.

Współczesne technologie pozwalają na coraz efektywniejsze gromadzenie energii ze źródeł odnawialnych, jednakże wyzwaniem, także dla deweloperów będzie jej magazynowanie. To przyszłościowy kierunek rozwoju sfery ekologicznej w inwestycjach deweloperskich.

Świadomość parametrów energetycznych mieszkań jest coraz wyższa, jednakże nie na tyle, aby odgrywać kluczową rolę przy wyborze mieszkań. Z obowiązkowymi świadectwami energetycznymi w różnym stopniu mamy do czynienia już od kilkunastu lat, mimo to najważniejszymi parametrami wyboru wciąż jest cena, determinująca dostępność mieszkania dla klienta i jego lokalizacja.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding

Zdecydowanie, mamy coraz więcej świadomych klientów. Jedni kierują się względami ekonomicznymi, drudzy troską o środowisko, a największa grupa osób jednym i drugim. Dlatego wychodzimy naprzeciw tej rosnącej świadomości i potrzeb klientów, zwłaszcza wobec aktualnej sytuacji gospodarczej i wysokich kosztów utrzymania mieszkań.

W ostatnim czasie łączymy w realizowanych przez nas osiedlach domów jednorodzinnych technologię szkieletową, tj. prefabrykowane domy z drewna z szeregiem rozwiązań przekładających się na niskie koszty utrzymania nieruchomości oraz jej niskoemisyjność. Mowa tu o pompach ciepła, rekuperacji, fotowoltaice czy ogrzewaniu podłogowym.

Widzimy już, w jak dużym stopniu przekłada się to na efektywność energetyczną realizowanych inwestycji oraz jak duże oszczędności generuje to dla jej mieszkańców. Dodatkową, cenioną przez klientów zaletą drewnianych domów jest ich unikalny, przyjazny mikroklimat. Wnętrza budowane w technologii szkieletowej są wolne od smogu, bakterii, wirusów i alergenów. Postanowiliśmy wdrożyć te rozwiązania także w startujących niedługo inwestycjach domów wielorodzinnych w Warszawie.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Niedobór mieszkań niestety nie sprzyja poprawie jakości rozwiązań proekologicznych. W naszych inwestycjach zawsze zwracaliśmy szczególną uwagę na jakość. Stosujemy czujki zmierzchu w oświetleniu części wspólnych, zbiorniki retencyjne, z których nawadniane są tereny wspólne, wysokiej klasy materiały izolacyjne mające wpływ na zużycie energii potrzebnej do ogrzania mieszkań. Projekty wewnętrznych instalacji i sposób ich rozprowadzania po budynku i mieszkaniach również uwzględnia ergonomię i ilość zużywanych mediów.

Eyal Keltsh, prezes zarządu Grupy Robyg

Większość naszych osiedli wyposażonych jest w minimum pięć rozwiązań niskoemisyjnych, jak np. oświetlenie LED w częściach wspólnych, szklenia trzyszybowe, wymienniki ciepła, systemy sterowania instalacjami, windy z odzyskiem ciepła, czujniki ruchu i zmierzchu czy zielone dachy.

Większość naszych mieszkań zostało wyposażone w system Smart House by Keemple, który pozwala zdalnie zarządzać urządzeniami w mieszkaniu, a tym samym ograniczać zużycie energii. Działamy też aktywnie na rzecz mikro i elektromobilności przez instalowanie ładowarek dla samochodów elektrycznych oraz ławek solarnych, ale też budowę infrastruktury rowerowej w postaci stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów.

By ograniczać emisję na etapie powstawania budynku zadeklarowaliśmy przejście w 100 proc. na energię z odnawialnych źródeł w procesach budowlanych do końca 2024 roku.

Widzimy coraz większe zainteresowanie klientów takimi nowatorskimi rozwiązaniami. To elementy, które stają się już jednym z kryteriów przy podejmowaniu decyzji o wyborze mieszkania.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na kwestie związaną z energetyką, gdyż przekłada się to w późniejszym czasie na koszty związane z utrzymaniem mieszkań oraz części wspólnych budynków. Obserwujemy wzrost świadomości nabywców i staramy się w naszych projektowanych inwestycjach wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, stosując rozwiązania takie jak na przykład fotowoltaika, pompy ciepła, energooszczędne oświetlenie, czy właściwą termoizolację ścian.

Marcin Michalec, CEO Okam

Zgodnie z Nową Polityką Jakości Okam wprowadzamy proekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, oczyszczacze powietrza, systemy zbierania wody deszczowej czy elektryczne pojazdy do użytku mieszkańców.

Świadomość ekologiczna nabywców wzrasta, także w aspekcie parametrów energetycznych mieszkań, pojawiła się chęć kontroli kosztów. W związku z tym, w naszych projektach pojawiają się systemy inteligentnego domu umożliwiające nadzór zużycia energii i jej optymalizowanie. Wszystko to przekłada się na komfort życia, a także ma pozytywny wpływ na środowisko.

***

Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl

Możesz również lubić