„Mój znajomy Józek – porządny facet – a oszuści przechwycili mu konto w mediach społecznościowych! Wypisują w jego imieniu do ludzi, że niby potrzebuje kasy, żeby szybko wysłać kod do płatności. Ja też już prawie uwierzyłem, ale myślę sobie najpierw do niego zadzwonię” – opowiada Zbigniew Buczkowski w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków. Jej celem jest edukacja użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi. Twarzami tegorocznej edycji są Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski.
To jakaś ściema
Dzwonię i chwała Bogu, bo to jakaś ściema. Józio leży sobie w basenie na wakacjach za granicą i mówi: słuchaj, nie ślij! U mnie wszystko okej. Wkradli mi się na konto w mediach społecznościowych i wyłudzają ile się da – kontynuuje Buczkowski.
I dodaje: – No i on mi opowiada, że wczoraj z nudów skrolował media społecznościowe, a tam post od mieszkańców jego miasta, że szukają kolesia, który potrącił na pasach kobietę i uciekł. Ale oni go znajdą, bo mają filmik z monitoringu. Tylko trzeba kliknąć w link do filmiku i się zalogować, żeby zobaczyć gębę tego kierowcy.
Słyszycie? Zalogować się? Przecież był zalogowany! Film okazał się fałszywy i cała ta akcja z wypadkiem też. Ale dane do logowania się na konto w mediach społecznościowych Józka niestety były prawdziwe. Dlatego uważajcie! Jak masz coś kliknąć, to się zastanów… – kończy Buczkowski.
Obejrzyj filmik
Uważajmy zatem na próby wyłudzenia kodów do wpłat wysyłanych z mediów społecznościowych! Obejrzyj filmik i dowiedz się, jak chronić się przed cyberprzestępcami:
https://youtu.be/nrBfCA30rRs?si=IBZxP8X2csyFQfin
***
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, banki wraz z Policją przypominają:
* Cyberprzestępcy potrafią przejąć Twoje konta w mediach społecznościowych
* Chroń swoje dane do logowania
* Nie klikaj w linki, które dostajesz pocztą lub sms-em
* Pamiętaj, że w internecie jest wiele nieprawdziwych informacji
Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.