W 2023 roku w Zamku Królewskim w Warszawie padł kolejny rekord frekwencji. Odwiedziło go ponad 2 miliony osób (2 023 642). Wystawa Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu znalazła się na pierwszym miejscu prestiżowego corocznego rankingu najważniejszych wydarzeń kulturalnych, prowadzonego przez tygodnik „Polityka”. Zamek stał się również areną historycznych wydarzeń.
Bo oczy świata były skupione na przemówieniach prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wygłoszonych na dziedzińcu oraz w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Zwieńczeniem tego wyjątkowego roku stał się zakup rysunku Rafaela, który obecnie jest jednym z najcenniejszych okazów rozbudowywanej zamkowej kolekcji sztuki.
Znaczący ośrodek wystawienniczy
Już kolejny rok przyzwyczajamy naszą publiczność, że Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko miejsce kojarzące się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski, ale także ważny ośrodek wystawienniczy. Tegoroczne ekspozycje, w szczególności nagrodzona wystawa Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu, najlepiej to pokazują – podaje stołeczna instytucja.
Otwarta pod koniec roku ekspozycja poświęcona sztuce Jerzego Nowosielskiego dowodzi, że Zamek potrafi też zaskakiwać.
Stale wzbogacamy naszą kolekcję. W ostatnich dniach 2023 roku sfinalizowaliśmy zakup rysunku autorstwa Rafaela, przedstawiającego wojownika. Rysunek stanie się częścią planowanej na drugie półrocze bieżącego roku wystawy prac mistrza i kręgu jego współpracowników. Ekspozycja ta będzie ukoronowaniem obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie – mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Atrakcje i wystawy czasowe
W minionym roku Zamek zrealizował kilka dużych projektów wystawienniczych, współpracując z najważniejszymi światowymi ośrodkami muzealnymi, wśród których znalazły się m.in. Galeria Borghese (Rzym), Galeria Uffizi (Florencja), Luwr, Muzeum Brytyjskie czy Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskie Muzeum Historyczne.
Oprócz wyróżnionej pierwszym miejscem w rankingu tygodnika „Polityka” wystawy Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu w Zamku można było obejrzeć także wystawy Miłość i obowiązek, Powstanie styczniowe 1863, Kopernik i jego świat oraz Geniusz Lwowa.
Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne. Ta ostatnia, wciąż otwarta, zabiera zwiedzających w podróż przez świat artystycznych skarbów stolicy Galicji, obejmujących rokokową rzeźbę lwowską, a także zbiory malarstwa polskiego i zachodnioeuropejskiego z przedziału od XVI wieku po wiek XX, w tym dzieła mistrzów tej miary co Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Henryk Siemiradzki.
Mocnym akcentem ubiegłego roku stała się także prezentacja Portretu młodzieńca Tycjana, kolejna odsłona cyklu Arcydzieła na Zamku.
Arcydzieła w zamkowej kolekcji
Zamek od kilku lat intensywnie poszerza swoją kolekcję dzieł sztuki, a dzięki planom zakupowym zyskał wysoką rozpoznawalność na międzynarodowym rynku. Wśród najważniejszych zakupów 2023 roku, prócz rysunku Rafaela, warto także wymienić obrazy Paola Uccella, Matti Pretiego oraz Agostina Tassiego.
Oferta edukacyjna
W ubiegłym roku z oferty przygotowanej przez Dział Edukacji skorzystało ponad 57 tys. osób, zrealizowano ponad 2300 przedsięwzięć edukacyjnych. Wśród nich znalazły się m.in. lekcje muzealne, spotkania z kuratorami, warsztaty plastyczne, kursy malarstwa i rysunku czy animacje w przestrzeniach działań twórczych na wystawach czasowych.
Rozpoczęta została także współpraca partnerska z Well of Art, dzięki której w działaniach edukacyjnych wykorzystywano innowacyjną aplikację Glaze, odwzorowującą proces malowania olejnego zgodnie z technikami wielkich mistrzów.
Zamek staje się także instytucją coraz bardziej otwartą dla gości ze specjalnymi potrzebami. Zamkowa przestrzeń ekspozycyjna jest sukcesywnie uzupełniana o audiodeskrypcję eksponatów. W 2023 r. po raz kolejny przygotowano propozycję zajęć z muzeoterapii, w których mogli uczestniczyć pacjenci dziennych oddziałów psychiatrycznych.
50-lecie odbudowy Zamku
W drugim półroczu 2023 roku, po koniecznym remoncie, na Dziedziniec Wielki powróciła historyczna skarbonka, do której pół wieku temu zbierano datki na odbudowę Zamku. Można było także obejrzeć wystawę Pocztówki z widokiem na Zamek, na której znalazło się ponad 300 historycznych kart pocztowych przedstawiających bryłę, wnętrza i najbliższe otoczenie Zamku.
Tegoroczną odsłonę obchodów jubileuszu zwieńczyły konferencja naukowa na temat kolekcji polskich królów oraz pokaz obrazów pt. Obraz kolekcji – kolekcja w obrazie.