Wyprowadzone miliony. Wyniki kontroli i audytów w Grupie ORLEN
ORLEN, przy udziale zewnętrznych firm audytorskich i kancelarii prawnych, realizuje w grupie kapitałowej szczegółowy przegląd działań za okres od stycznia 2016 r. do lutego 2024 r. W tym roku zakończono już ponad 50 kontroli i audytów, drugie tyle jest jeszcze w toku. Czynności procesowe, na różnym etapie postępowań, prowadzi także prokuratura oraz organy ścigania. Spośród 28 kluczowych śledztw 12 dotyczy ORLEN, a 16 pozostałych spółek z grupy kapitałowej.
Spółka podała, że skierowała do tej pory osiem zawiadomień do prokuratury i przygotowuje kolejne. W przypadku dwóch z nich, działania lub zaniechania poprzedniego zarządu ORLEN spowodowały straty na ponad 5 mld zł.
Nieuzasadnione wydatki i usługi
Jedno z zawiadomień złożonych przez ORLEN do prokuratury jest wynikiem kontroli, która wykazała 221 przypadków przywłaszczenia środków pieniężnych należących do spółki. Członkowie byłego zarządu ORLEN, bez uzasadnienia biznesowego, wydali łącznie 43 mln zł.
Wydatki na detektywa
Za nieuprawnione kontrolerzy uznali także usługi detektywistyczne świadczone na zlecenie ORLEN. W trakcie kontroli stwierdzono, że nie tylko nie miały one uzasadnienia gospodarczego, ale także służyły pozyskaniu materiałów na temat m.in. posłów ówczesnej opozycji parlamentarnej. W sprawie zlecenia usług firmie detektywistycznej postawiono zarzut nadużycia uprawnień byłemu dyrektorowi obszaru kontroli i bezpieczeństwa.
W oparciu o raport NIK dotyczący wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa, analizowana jest również możliwość naruszenia przez członków byłego zarządu ORLEN przepisów tzw. ustawy kominowej. Istnieje podejrzenie, że nadwyżka wynagrodzeń wobec dziewięciu osób w latach 2018-2022 miała przekroczyć 9 mln zł.
Nadużycie uprawnień
Kontrole w ORLEN objęły również działalność inwestycyjną spółki. Postępowania w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, a także niewłaściwego nadzoru trwają w związku z działalnością spółki ORLEN Trading Switzerland, w efekcie której ORLEN w kwietniu br. dokonał odpisu na 1,6 mld zł w rocznym raporcie finansowym.
Jedno z kluczowych postępowań karnych prowadzone jest w związku z podejrzeniem niezasadnego zaniżania hurtowych i detalicznych cen paliw w stosunku do cen rynkowych oraz bezprawnego uwolnienia zapasów strategicznych. Wyniki przeprowadzonej w ORLEN kontroli wskazują, że na skutek tych działań spółka straciła ponad 3,5 mld zł.
Analiza wyboru dostawców
W wyniku wewnętrznych kontroli ujawniono też, że od 2019 r. ORLEN współpracował z kancelarią prawną, która nie posiadała specjalizacji i prawników specjalizujących się w wymaganych przez spółkę dziedzinach prawa. W tej sprawie trwają prace nad przygotowaniem zawiadomienia do organów ścigania.
Zastrzeżenia audytorów wzbudziły również inwestycje realizowane przez spółki przy udziale firm, co do których istnieje podejrzenie, że są powiązane z członkami byłego zarządu ORLEN.
Fikcyjne zatrudnienie
Kontrole w Grupie ORLEN wykazały również możliwość fikcyjnego zatrudniania pracowników. To przypadki, w których nie znaleziono efektów zleconych tym osobom prac.
Audyty dotyczą ponadto transakcji z obszaru sponsoringu i marketingu. Analizowane są m.in. powiązania i relacje pomiędzy dostawcami usług a pracownikami spółki. Weryfikowane są również zadania i wydatki Fundacji ORLEN, ponieważ istnieje podejrzenie przekazywania nieuzasadnionych darowizn.