Uzbecki styl. Nasze obroty handlowe z tym krajem poszybowały

by Leszek Sadkowski

Pomimo że Warszawę od Taszkientu dzieli około 4 tys. kilometrów, to nie przeszkadza to w rozwijaniu współpracy. Polska jest ważnym i długoterminowym partnerem Uzbekistanu w Europie. Łączy nas bowiem wieloletnia więź historyczna i kulturowa. Pomaga temu współpraca pomiędzy naszymi krajami w sferze politycznej i parlamentarnej. W ciągu ostatnich lat konsekwentnie intensyfikuje się też współpraca w sferze kulturowo-humanitarnej.

Dominuje eksport tekstyliów

Najbardziej owocny jest rozwój współpracy handlowo-gospodarczej. W zeszłym roku dwustronne obroty handlowe wzrosły o 40 procent i osiągnęły poziom 345 mln dolarów dzięki statusowi beneficjenta GSP+ (systemowi preferencji taryfowych państw UE dla krajów rozwijających się).

Dominującą część eksportu do Polski stanowi sprzedaż wyrobów włókienniczych. Stanowią one 75 procent uzbeckich produktów, które trafiają na polski rynek. Znaczący udział w tej wymianie stanowią również produkty chemiczne – 11 procent, produkty spożywcze – 5 procent i produkty naftowe – 4 procent.

Przykłady współpracy

Pomimo zawirowań na rynkach światowych, dwustronne obroty handlowe Polski i Uzbekistanu w okresie od stycznia do września 2023 r. wzrosły o 27 procent i osiągnęły poziom 309,4 mln dolarów. Głównym przedmiotem naszego eksportu do Polski są wyroby tekstylne. W ostatnim roku Polska importowała ok. 50 procent całego uzbeckiego eksportu tekstyliów do krajów UE za 67,5 mln dolarów – mówi Amirsaid Agzamkhodjaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce.

Wzrostowi eksportu wyrobów włókienniczych do Polski służy udział uzbeckich firm w odbywających się w naszym kraju tragach tekstylnych. Pod koniec listopada wystawiały się one na 9. Targach Tekstylnych Fast Textile, które odbyły się w Centrum Wystawienniczym Ptak Warsaw Expo.

Wzięło w nich udział 600 firm pochodzących z 45 krajów. Wśród wystawców prezentujących tu swoje wyroby były m.in. firmy z branży tekstylnej z Uzbekistanu. Wystawiały one swoje wyroby na wspólnym stoisku o powierzchni 215 m².

Nowe kontrakty i umowy

W trakcie 3 dni targów uzbeckie firmy podpisały kontrakty o wartości 30 mln dolarów, a pobyt w Warszawie był też okazją do podpisania umowy pomiędzy Stowarzyszeniem Przedsiębiorstw Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego Uzbekistanu – Uztekstilprom z Targami Kielce.

Przewiduje ona udział uzbeckich firm w przyszłorocznych targach tekstylnych My TexStyle. Odbędą się one w Kielcach w terminie 7-9 maja 2024 r. Do podpisania dokumentu doszło w Ambasadzie Republiki Uzbekistanu w Warszawie.

Dodajmy, że podczas przyszłorocznych Targów Tekstylnych „My TexStyle” swoje produkty zaprezentują również firmy z Turcji, Chin, Bangladeszu i Polski. Wystawcy wystawią m.in. tekstylia i materiały, tkaniny pochodzące z recyklingu, maszyny do szycia, drukarki 3D, a także ręcznie robione włókna oraz odzież i akcesoria wykonane z włókien organicznych.

Jerzy Niemociński

Polska kupiła 52 procent całego uzbeckiego eksportu tekstyliów do krajów UE

Możesz również lubić