Wydatki cudzoziemców w Polsce. Kto wydawał najwięcej i co kupował?

by Leszek Sadkowski

Wyższa liczba obcokrajowców przekraczających granicę z Polską w roku ubiegłym przełożyła się na wyższą sumę wydanych przez nich pieniędzy. To spory zastrzyk pieniędzy, głównie dla gmin i miejscowości przygranicznych.

Ogółem cudzoziemcy w ostatnim kwartale 2021 roku wydali w Polsce 6,7 mld zł, czyli o 44 procent więcej w porównaniu rok do roku.

Ukraińcy na czele
Pod koniec 2021 roku najwięcej w naszym kraju wydali Niemcy (2,8 mld, 25 procent więcej rok do roku). Na drugim miejscu znaleźli się Ukraińcy z kwotą 1,04 mld (88 proc. więcej rok do roku). Podium zamykają Czesi z wynikiem 755 mln zł (19 proc. więcej rok do roku).

Jeżeli jednak spojrzymy na wydatki w przeliczeniu na osobę, na pierwszym miejscu niezmiennie znajdują się Ukraińcy. W ostatnim kwartale 2021 roku na zakupy w naszym kraju przeznaczyli średnio 759 zł na osobę. Przypomnijmy, że w 2020 roku było to 644 zł, a w 2019 roku 766 zł. Zdecydowanie mniej w ostatnim kwartale 2021 na osobę wydawali Białorusini (582 zł) i Rosjanie (537 zł). Dla porównania, Niemcy wydawali średnio 427 zł na osobę, a Czesi 291 zł.

Pod względem wydatków Ukraińców w przeliczeniu na osobę widać, że prawie wyrównujemy przedpandemiczny wynik. Nareszcie po dwóch latach, sytuacja pod względem wydatków wraca powoli na dawne tory, co jeszcze dodatkowo wzmocni aktualna sytuacja związana z wojną w Ukrainie – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy.

Co kupują cudzoziemcy w Polsce?
Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli 81,1 procent swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe – 12,7 procent , a na pozostałe wydatki (usługi) – 6,1 procent.

Możesz również lubić