Wiosenne porządki. Jakie kwoty przeznaczamy na remont domu?

by Leszek Sadkowski

45 proc. Polaków ma w planach remont wiosną tego roku – wynika z najnowszego raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania”. 15 proc. ankietowanych planuje wydać na ten cel od 10 001 do 20 000 zł. Jeśli jednak budżet remontowy okaże się zbyt mały, to 4 na 10 badanych w ramach oszczędności planuje ograniczyć zakres planowanych prac.

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia, a wiosna to zwykle czas, aby przeprowadzić prace remontowe. Sprzyja w tym pogoda i wydłużający się dzień – wyższe temperatury oraz mniejsza wilgotność powietrza na przeprowadzenie prac znacznie sprawniej.

Młodsi bardziej chętni

Nic dziwnego, że wiosenne remonty cieszą się wśród Polaków niesłabnącą popularnością – mimo rosnących cen materiałów budowlanych. W tym roku 45 proc. z nas ma w planach odświeżenie swojej przestrzeni. Częściej takie prace planują mężczyźni – 51 proc. z nich zadeklarowało chęć remontu, podczas gdy wśród kobiet ten odsetek jest nieco niższy i wynosi 40 proc.

Spośród wszystkich grup wiekowych najbardziej zmotywowani do przeprowadzenia go są trzydziestolatkowie (57 proc.). Z kolei najmniej chętne do odświeżenia swoich wnętrz są osoby 60+ (35 proc.).

Tobiasz Wójcikiewicz, Starszy Specjalista, Santander Consumer Bank:

Potrzeba zmian staje się silniejsza na wiosnę, kiedy budzi się w nas nowa energia po jesienno-zimowych szarościach. Potwierdzają to wyniki naszego badania, które także pokazują, że chęć realizacji remontu rośnie wraz z wielkością zarobków.

Tylko 4 na 10 osób (39 proc.) zarabiających do 2999 zł „na rękę” planuje odświeżyć swoją przestrzeń. Odsetek planujących takie działanie zwiększa się wraz ze wzrostem pensji i wśród zarabiających od 7000 zł netto wzwyż wynosi aż 64 proc.

Gdy kurczy się budżet

W kontekście remontów kwestie finansowe są kluczowe. To od nich zależy, jaki zakres prac można przeprowadzić, jakiej klasy materiałów użyć i czy możliwe będzie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych robotników: glazurników, parkieciarzy czy malarzy.

Tej wiosny ponad połowa respondentów (53 proc.) deklaruje, że na odświeżenie swojego miejsca zamieszkania planuje przeznaczyć do 10 000 zł. 15 proc. myśli o kwocie od 10 001 do 20 000 zł, a 8 proc. chce wydać między 20 001 a 30 000 zł. W pozostałych przedziałach cenowych odsetek udzielonych odpowiedzi jest niższy.

W przypadku większych przedsięwzięć łatwo o pomyłkę przy szacowaniu budżetu. Gdy zabraknie funduszy należy poszukać oszczędności. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Santander Consumer Banku co czwarty ankietowany (39 proc.) odpowiedział, że jeśli jego budżet okaże się zbyt mały, to ograniczy zakres remontu – wynika z badania.

Możesz również lubić