Wielkie inwestycje w nieruchomości komercyjne. Na stole miliardy euro

by Leszek Sadkowski

W nieruchomości komercyjne w Polsce w pierwszym półroczu 2022 roku zainwestowano 2,88 mld euro, czyli o 44 procent więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu CBRE. Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro. To największa transakcja zakupu pojedynczego budynku w historii naszego kraju. W całej Europie w pierwszym półroczu zainwestowano 152 mld euro, czyli o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Pobito tym samym dotychczasowy rekord z 2018 roku kiedy inwestycje wyniosły 151 mld euro.

Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po pierwszym półroczu 2022 roku to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. Aktywność w sektorze biurowym wzrosła o 59 procent w pierwszym półroczu br. Natomiast w handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale wzrost wyniósł aż 173 procent. Nieco spadła aktywność w sektorze magazynowym, bo o 19 procent, ale to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Wtedy inwestycje w magazyny wyniosły 869 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

Irlandia i Belgia na czele

Z najnowszego raportu CBRE wynika, że inwestycje w europejskie nieruchomości komercyjne osiągnęły poziom 152 mld euro w pierwszej połowie 2022 roku. Wolumen inwestycji wzrósł o 10 procent w porównaniu z pierwszą połową 2021 i przekroczył rekord z 2018 roku, kiedy wydano 151 mld euro. Rekordowe pierwsze półrocze było wynikiem udanego pierwszego kwartału, w którym łączna wartość inwestycji sięgnęła 84 mld euro. Był to drugi najsilniejszy kwartał po rekordzie z 2020 roku. Wolumeny w drugim kwartale spadły nieco, bo o 11 procent do 68 mld euro, ponieważ zwiększone koszty finansowania zewnętrznego i niepewność gospodarcza spowolniły działalność inwestycyjną. Na ceny nieruchomości wpływała również wysoka inflacja na całym świecie oraz wzrost stóp procentowych.

Pod względem wartości inwestycji w Europie wyróżniała się Irlandia (+47 procent) oraz Belgia (+134 procent). Za wynik w Irlandii odpowiada Hibernia REIT, który zbudował portfel składający się z nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Włochy (+53 proc.), Holandia (+37 proc.), Hiszpania (+44 proc.) i Francja (+24 proc.) również odnotowały wzrosty wolumenów. W Polsce w pierwszej połowie 2022 r. wzrost wyniósł 44 procent. W sumie w nieruchomości komercyjne znajdujące się w Polsce zainwestowano w tym czasie 2,88 mld euro, czyli niewiele biorąc pod uwagę całą pulę 152 mld.

Biura na fali wznoszącej

Powrót pracowników do biur spowodował, że inwestycje w tym sektorze wzrosły w pierwszym półroczu 2022 r. o 19 procent. Również w handlu widać ożywienie – na skutek dużej transakcji w Hiszpanii wolumen transakcji w tym sektorze w Europie wzrósł o 54 procent – czytamy w raporcie.

W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy. W tym pierwszym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł 59 procent. w porównaniu rok do roku. Natomiast dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. sektor handlowy urósł o aż 173 procent. Spadki zanotowano zaś w sektorze magazynowym (o 19 proc.), co jest efektem wysokiej bazy z poprzedniego roku.

Pomimo wyższych kosztów finansowania inwestorzy zachowali apetyt na nieruchomości komercyjne, szczególnie jako częściowe zabezpieczenie przed inflacją. Ma to wpływ na uzyskiwane stopy kapitalizacji, a rynek jest w momencie wyznaczania nowego punktu równowagi. W najbliższych miesiącach spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji oraz rozpoczęcia nowych procesów, co podkreśli stabilną pozycję Polski i pokaże płynność rynku – podsumowuje Felicki.

Możesz również lubić