Więcej gazu ziemnego z krajowych złóż – ORLEN zwiększa wydobycie
ORLEN podał, że sfinalizował budowę tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko (woj. wielkopolskie). Uruchomienie zespołu sprężarek pozwoli zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o dodatkowe około 10 mld metrów sześciennych i wydłuży okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat. To dobra wiadomość dla krajowych odbiorców gazu.
Wiesław Prugar. Członek Zarządu ORLEN ds. Upstream:
Szereg synergii
Zrealizowana inwestycja wykorzystuje szereg synergii, takich jak odzysk ciepła wytwarzanego w procesach technologicznych, co wpisuje się w długofalowe cele strategii transformacji energetycznej. Takie rozwiązanie pozwala na wyłączenie istniejącej kotłowni gazowej i oszczędności w zużyciu gazu na potrzeby grzewcze.
Na czterech kontynentach
Warto dodać, że Grupa ORLEN prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i posiada aktywa upstream na czterech kontynentach – w Europie oprócz Polski to Norwegia, Litwa i Ukraina, w Ameryce Północnej – Kanada, w Azji – Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w Afryce – Libia.
Natomiast łącznie ze złóż krajowych i zagranicznych Grupy ORLEN produkcja wyniosła ok. 7,1 mld m sześc., co odpowiadało 42 proc. zapotrzebowania naszego kraju.