Warszawa w rytmie Mozarta – zaczyna się 34. Festiwal Mozartowski

by Leszek Sadkowski

Zdaniem melomanów tego wydarzenia nie może zabraknąć w kulturalnym kalendarzu stolicy. 8 maja Warszawska Opera Kameralna po raz 34. otworzy bramy do świata Wolfganga Amadeusza Mozarta, zapraszając nas na Festiwal Mozartowski – najdłuższy tego typu festiwal na świecie, poświęcony wyłącznie twórczości kompozytora z Salzburga.

Przez dwa miesiące – do 6 lipca – Warszawa rozbrzmiewać będzie muzyką klasyczną. W programie znajdziemy zarówno najbardziej znane opery Mozarta, jak Don Giovanni, Wesele Figara, Czarodziejski flet czy Idomeneo, jak i koncerty kameralne, oratoryjne (Requiem d-moll, Msza c-moll) oraz wydarzenia dedykowane najmłodszym melomanom.

Festiwalowe atrakcje

Tegoroczna edycja zainauguruje premierę Łaskawości Tytusa w reżyserii Anny Sroki-Hryń – artystki, której teatralna wrażliwość i świeże spojrzenie wnoszą nową jakość na scenę operową. Na scenie WOK pojawi się również nowa wersja rzadko grywanej opery La finta semplice – w reżyserii Jitki Stokalskiej, z udziałem Bastarda Trio – połączenia klasyki i alternatywy.

Nie zabraknie też muzycznych pereł. 12 maja w Filharmonii Narodowej odbędzie się premiera najnowszej płyty WOK – Requiem d-moll Mozarta – wydanej przez wydawnictwo DUX. Tego wieczora usłyszymy również majestatyczną Mszę c-moll – zapowiadają organizatorzy.

Na ciekawy wieczór zapowiada się także spotkanie z literaturą i muzyką – Moje życie z Mozartem, z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta, autora kultowej książki pod tym samym tytułem (25 maja, Zamek Królewski). A finał? Oczywiście Gala Mozart Night – już po raz piąty – która tradycyjnie zamyka Festiwal, tym razem w pięknych wnętrzach Teatru Polskiego.

Nie tylko muzyka

Na scenach Festiwalu pojawią się znani już artyści: wiolonczelista Tomasz Strahl, skrzypaczka Agata Szymczewska czy dyrygent Howard Arman, który zaprezentuje własną interpretację mozartowskiego Requiem.

Nie zapomniano także o młodszych odbiorcach. Mozart Junior to szósta już edycja wydarzeń edukacyjnych – z autorskimi warsztatami teatralno-operowymi Mozart ON oraz wznowieniem działalności Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej.

Festiwal Mozartowski w Warszawie to nie tylko muzyka. To celebracja piękna, harmonii i sztuki, które – jak twórczość Mozarta – nigdy się nie starzeją. To także okazja, by doświadczyć wyjątkowej atmosfery Warszawskiej Opery Kameralnej, miejsca, gdzie klasyka nabiera nowego blasku – podsumowuje Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.

Możesz również lubić