Warsaw Wine Experience, czyli polskie święto światowego wina

by admin

To było największe winiarskie wydarzenie roku. Ludzie branży mieli okazję do przetestowania najlepszych win na polskim rynku od czołowych importerów oraz win niedostępnych jeszcze w Polsce. Były rozmowy i degustacje. Bo wino i jego otoczka to coraz większy i lepszy biznes. Także w Polsce.

Degustacje komentowane były m. in. przez redaktorów branżowego Fermentu, m. in. Tomasza Prange-Barczyńskiego czy Macieja Nowickiego, a wiele win było jeszcze niedostępnych w sieci sprzedaży w Polsce. Dlatego oferowano spotkania z ich producentami i rozmowy przy lampce wina.

Oczywiście, wiadomo, że obecnie sytuacja importerów czy sprzedawców win nie jest prosta, bo konkurencja jest bardzo duża i wciąż się nasila, szczególnie ze strony popularnych dyskontów. Ale z drugiej strony Polacy kupują coraz więcej wina, bo coraz lepiej je znają, a nasz rynek uważany jest za jeden z bardziej obiecujących na świecie. Dlatego jest szansa, że wszyscy mniej lub bardziej będą zadowoleni.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie i frekwencję na warszawskim spotkaniu można było zauważyć, że wino weszło już pod strzechy i nie jest tak obce jak było jeszcze 10 czy 15 lat temu. To dostrzegają także producenci z południa Europy, Niemiec, Austrii czy szczególnie Węgier, którzy byli w tym roku bardzo aktywni i widoczni.

Dodać jeszcze można, że na tego rodzaju spotkaniach prezentuje się coraz więcej winnic z Polski, które oferują coraz lepsze i smaczniejsze produkty. I nie mówimy tu już tylko o dużych producentach (np. Turnau) ale także o małych jeszcze winnicach, które zaczynały 3-4 lata temu i sprzedają głównie przez internet lub z polecenia. Takich winnic szybko przybywa i warto im kibicować.

W tegorocznym Warsaw Wine Experience udział wzięli:

Austria: Aigner
Familie Auer
Bannert
Berger Leginthov
Bründlmayer
Domäne Wachau
Dürnberg Fine Wine
Malat
Mayer am Pfarrplatz & Rotes Haus
Lenz Moser
Neustifter
Salzl Seewinkelhof
Szigeti
Tement
Zantho

Australia: Australian Trade & Investment Commission
d’Arenberg Wines
Four Pillars Gin
Heartland Wines
Kaesler Wines
Kangarilla Road
Lambert Estate Wines
Mr Black Coffee Liquor
Patritti
Pete’s Pure
RedHeads Wines
Saint & Scholar
Silent Noise
Starward Whisky
Yarra Yering Vineyards

Niemcy: Niemiecki Instytut WinaWeingut Fuchs
German Wine Group
Weingut Franz Hahn
Weingut Petri
Schloss Castell
Weinbau Dr. Lippold
United Winemakers of Germany
Weingut Quint
Weingut Tina Pfaffmann
Weingut OberhoferReichsrat von Buhl

Portugalia: Wina z Tejo

RPA: Ernst Gouws Holden Manz
Robinson & Sinclair
Slanghoek

Węgry / Wina Węgierskie: Csányi / Château Teleki
Fine Wines Association of Hungary
Grand Tokaj
Hilltop
Kunsági Borvidek

Włochy: Abbazia di Novacella/Kloster NeustiftPolska: Winnica Kamil BarczentewiczWinnica NiemczańskaWinnica Turnauimporterzy:Cerville InvestmentsDanubia Fine WinesEl CatadorLe BarbatelleMedsun Wina Grecji
North CoastTiM
Vini e Affini

gościnnie: Winny Desant (Terroiryści / Vive le Vin / Winemates)

a także: Table Art Tomasz Miszczak
VestfrostWineway / Pulltex

Możesz również lubić