Wakacje na czterech kółkach: ilu z nas za granicę pojedzie autem?

by Leszek Sadkowski

Ponad połowa Polaków planujących wakacje za granicą (56%) wybierze się w drogę samochodem. Wśród nich jedna trzecia (33%) skorzysta z auta w leasingu lub wynajmie długoterminowym – wynika z badania przeprowadzonego przez Automarket.pl. Tegoroczne lato zapowiada się rekordowo pod względem popularności zagranicznych podróży na czterech kółkach.

Już w kwietniu liczba wniosków o zgodę na wyjazd poza granicę Polski autem w leasingu i najmie, sięgnęła 72 procent wszystkich zgód wydanych w 2023 roku.

Niższy koszt

Za najlepszy czas na zagraniczne wojaże samochodem, ankietowani uznają sierpień (32%), lipiec (28%) i wrzesień (22%). Trend ten nie jest odosobniony. Z badań Europejskiej Komisji Podróży wynika, że co trzeci Europejczyk wybiera się na wakacje autem.

Samochód w dalszym ciągu jest głównym środkiem transportu na wakacje. Decydując się na urlop poza Polską, doceniamy elastyczność i niezależność, jaką daje podróżowanie autem. Nie bez znaczenia jest tu także aspekt finansowy – szczególnie w przypadku większej grupy osób, podróż samochodem może być tańsza niż bilety lotnicze – mówi Tomasz Otto, dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu Automarket.pl

Samochodem za granicę

Ponad 37 procent Polaków zamierza tegoroczny urlop spędzić poza granicami kraju. Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszymi miesiącami na wyjazdy są sierpień (32%) i lipiec (28%), zaś 22 procent badanych wskazuje początek jesieni jako dobry czas na przerwę od pracy. Ponad połowa z nich (56%) wybiera się na wakacje samochodem.

Europejska Komisja Podróży podała, że w 2023 r. Polacy w 31 proc. „celowali” w podróż do europejskiego państwa, które nie sąsiaduje z naszym krajem. Podobne plany mieli m.in. Belgowie (32 proc.) Duńczycy (39 proc.) i Włosi (28 proc.). W rankingu popularności wśród polskich turystów na szczycie były Włochy i Chorwacja.

W 2024 roku kierunki wakacji są podobne, a na urlop w ogóle — jak podaje CBOS — wyjedzie 64 proc. ankietowanych Polaków. To o 9 procent więcej niż deklarowało w ubiegłym roku.

Rośnie liczba wniosków o zgodę

Rosnąca liczba zagranicznych podróży turystycznych pojazdami należącymi do firm leasingowych już nie zaskakuje. Widać zwiększającą się liczbę wniosków o pozwolenie na taki wyjazd.

Zaledwie cztery pierwsze miesiące 2024 roku wystarczyły, aby wystawić o 1/3 więcej dokumentów dopuszczających wyjazd za granicę samochodami w wynajmie długoterminowym, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wg naszych szacunków, do końca 2024 r. ta liczba może się podwoić w porównaniu z 2023 r. – szacuje Tomasz Otto.

Możesz również lubić