Ukrainian Startups Day: Biolity Robotics zwycięża w Warszawie

by Leszek Sadkowski

W budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się Ukrainian Startups Demo Day na którym swoje projekty zaprezentowało 14 ukraińskich startupów. Główna nagroda trafiła do zespołu Biolity Robotics. Wydarzenie zostało zorganizowane przez zespół projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) z Fundacji Fundusz Współpracy, która od 2018 roku wspiera rozwój ukraińskich startupów.

Ukrainian Startups Demo Day to wydarzenie organizowane w miejsce dorocznej konferencji Kyiv Tech Hub w Kijowie, której nie udało się poprowadzić ze względu na pełnoskalowy atak militarny na Ukrainę.

Zmiana formatu projektu

Z powodu rosyjskiej agresji nasz zespół został zmuszony do zmiany formatu projektu. Od 2018 roku do 24 lutego większość naszych działań odbywało się na Ukrainie, a w efekcie niemal całkowicie przenieśliśmy aktywność do Polski, by wspierać ukraińskie startupy, które poszukują tutaj szans rozwojowych. W efekcie na Demo Day w Warszawie zgromadziliśmy ponad 30 najciekawszych ukraińskich startupów. Będziemy nadal wspierać ukraińskie projekty i pokazywać polskim i europejskim inwestorom, że Ukraina jest krajem, gdzie nadal rozwijane są innowacje na światowym poziomie – tłumaczy Łukasz Wawak, szef projektu PUSB.

O nagrodę główną w wysokości 10 000 zł od partnera wydarzenia ICU Ventures rywalizowało 14 ukraińskich startupów: Ninja Lender, Biolity Robotics, Mobility EU, Anna, Fruittorg, Phygit, Zeely, Getpin, Scalemate, 2Event, Stanpass, Recoshelf, IVR i Greenbin. Nagroda trafiła do zespołu Biolity Robotics, a jury zwróciło również uwagę na występ zespołu Zeely.

Mikro rozmnażanie roślin

Projekt Biolity Robotics to zrobotyzowane narzędzie do mikro rozmnażania roślin (biologiczna metoda tworzenia kopii roślin), które dzięki algorytmowi opartemu na sztucznej inteligencji przyspiesza pracę nawet o 2000 procent. Rozwiązanie widzi lepiej niż człowiek, działa dłużej niż człowiek, nie ma problemów z czynnikiem ludzkim i może działać z najmniejszymi eksplantatami.

Laboratorium Biolity Robotics znajdowało się w Dnipro niedaleko “Jużmasz”. Udało się nam ewakuować sprzęt na 2 dni przed uderzeniem rosyjskich rakiet w budynek obok. Po udanej ewakuacji mamy jeszcze większą motywację do pracy i zwycięstwa. Obecnie nasze laboratorium znajduje się w Warszawie, a zespół pracuje w przestrzeni coworkingowej PUSB. Dziękuję zespołowi projektu za wsparcie ukraińskich startupów – dzielił się wrażeniami z konkursu Jevgenii Naishtetik, założyciel Biolity Robotics.

Powiedział nam też, że Warszawa, w której obecnie mieszka i pracuje jest dla niego i paru innych ukraińskich firm, drugim domem.

Wszyscy są zwycięzcami

Pitching startupów oceniało pięć jurorów z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii: Roman Nikitov (przewodniczący ICU Ventures, Ukraina), Christian Kumar (CEO Capital Kinetics, Wielka Brytania), Krzysztof Grochowski (CEO Simpact VC, Polska), Daria Yanieva (Investment Dyrektor Sigma Software Labs, Ukraina) i Oleksandr Romanyshyn (Biuro Reform Gabinetu Ministrów Ukrainy).

Bardzo się cieszę, że ukraińscy wynalazcy technologiczni kontynuują swoją pracę pomimo wszystkich negatywnych okoliczności. Dla mnie wszyscy są zwycięzcami, podobnie jak cały sektor. Procent rentowności ukraińskiego IT jest bardzo wysoki – 96 procent firm przetrwało tę wojnę. Nie tylko przetrwali, ale także zapłacili o 20 procent więcej podatków niż w zeszłym roku i brali udział w wielu kampaniach i wydarzeniach, które pomagają Ukrainie zbliżyć się do zwycięstwa – powiedział Roman Nikitov, prezes ICU Ventures.

Okazja dla startupów

W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 uczestników, w tym ukraińskie startupy, fundusze venture capital, przedstawiciele akceleratorów i instytucji wsparcia biznesu, dziennikarze i partnerzy Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Polish-Ukrainian Startup Bridge to nie tylko możliwość prezentacji swoich pomysłów podczas konferencji, ale to przede wszystkim okazja dla ukraińskich startupów do poznania i skorzystania z innych programów rozwojowych dedykowanych dla startupów z zagranicy. Dzięki otworzonemu w tym roku w FFW co-workowi to również możliwość codziennej pracy i kontaktu z innymi innowatorami, mentorami i trenerami, którzy pomagają w rozwoju ukraińskich firm — mówi Daniel Prędkopowicz, dyrektor Biura Zarządzania Projektami FFW. – Cieszę się, że Warszawa stała się dla wielu startupów azylem w tak trudnym czasie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszystkie wydarzenia PUSB będą mogły odbywać się znowu w Ukrainie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Fundusz Współpracy w kooperacji z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach programu Polska Pomoc, a odbyło się dzięki wsparciu partnerów strategicznych: Giełdy Papierów Wartościowych, ICU Ventures, Ukrainian Startup Fund, oraz partnerów merytorycznych: Simpact VC i Sigma Software.

Możesz również lubić