Tydzień kryptowalut: załamanie rynku i unijna szansa dla Polski

by admin

Bitpanda podsumowała tydzień na rynku kryptowalut. Spadek ich wycen napędzany był przez nadmiernie zadłużone pozycje. Sam bitcoin został legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze, a IOTA wprowadziła aktualizację Hornet.

Bitpanda ocenia, że po wejściu w życie unijnej regulacji Market in Crypto Assets (MiCA) integracja polskiego rynku kryptowalut z unijnym powinna dać mu nowy impuls do rozwoju – stwierdził w Warszawie Regulatory Specialist w Bitpanda Martin Erhold.

Jego zdaniem ta sytuacja przyspieszy konsolidację dostawców usług choć na razie Polska wciąż jeszcze nie jest zbyt otwarta na rynek krypto. Ale ta sytuacja może się zmienić po integracji i konsolidacji prawnej w tej dziedzinie.

Erhold dodał, że fundamenty rynku krypto w Polsce są w miarę zbliżone do innych krajów, ale ich popularność jest mniejsza choć to powinno się zmienić.

Gwałtowny spadek cen napędzany przez dług

We wtorek rynek gwałtownie się załamał, chociaż oczekiwano jedynie niewielkiej i naturalnej korekty po bardzo zyskownych poprzednich 30 dniach – ocenił Lukas Enzersdorfer–Konrad, CPO Bitpanda. Długi weekend w Stanach Zjednoczonych i oficjalne uznanie Bitcoina za legalny środek płatniczy w Salwadorze, przełożyło się wcześniej na dobre nastroje inwestorów, ale świętowanie szybko zakończył nagły spadek wartości BTC o 16 procent.

Inne główne altcoiny podążyły za wyprzedażą ze spadkami cen w zakresie 15-20 procent. Zlikwidowano również wiele pozycji lewarowanych, co jeszcze bardziej wzmocniło ruchy cenowe. Pomimo spadku, rynek zachowuje tendencję wzrostową w dłuższym okresie, a kilka następnych dni pokaże czy spadki się zatrzymają.

Zupełnie nieoczekiwanie przez masową wyprzedaż cena Bitcoina spadła z poziomu ponad 44 800 EUR do poziomu poniżej 37 000 EUR w ciągu zaledwie kilku minut. Doprowadziło to do dużych zmian na rynkach instrumentów pochodnych, gdzie według statystyk rynkowych upłynniono ponad 3,2 mld EUR. Podobne wydarzenia były częstsze w ostatnich miesiącach, ponieważ coraz więcej traderów używa zbyt dużej dźwigni finansowej w swoich portfelach.

Z technicznego punktu widzenia, Bitcoin na krótko zszedł poniżej 200-dniowej średniej kroczącej na wykresie dziennym i ustabilizował się tuż powyżej poziomu 37 400 EUR. Ethereum podążyło za Bitcoinem i spadło z 3400 EUR do poziomu poniżej 2600 EUR, ale pozostało powyżej poziomu wsparcia 200 MA. Wyprzedaż naruszyła nieco wykres dolnej ramy czasowej, ale nie zmieniła jeszcze niczego na wyższej ramie czasowej, gdzie nastroje pozostają wzrostowe. Warto wspomnieć, że rynek często bardzo szybko odzyskuje siły po takich wydarzeniach, co widzieliśmy już w marcu i maju.

Bitcoin legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Bitcoin jest teraz oficjalnie legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze trzy miesiące po tym, jak ustawa o Bitcoinie została przyjęta przez władze ustawodawcze 9 czerwca znaczną większością głosów: 62 parlamentarzystów głosowało za ustawą, 19 było jej przeciwnych, a trzech nie głosowało. Kryptowaluta oficjalnie stała się legalnym środkiem płatniczym we wtorek, kiedy ustawa weszła w życie.

Oznacza to, że Bitcoin jest teraz w kraju walutą płatniczą, równą do dolara amerykańskiego, który jest w obiegu w Salwadorze od 2001 roku. Towary, usługi, a nawet podatki mogą być teraz płacone za pomocą BTC. Każdy podmiot gospodarczy lub usługa musi zaakceptować użycie Bitcoina jako legalnej formy płatności. Na dzień przed wejściem w życie ustawy, Salwador zakupił swoje pierwsze 200 BTC, następnie dokupił 150 kolejnych po ostatnim spadku cen – podsumował Enzersdorfer–Konrad.

Litecoin wspiera NFT

Litecoin wprowadził OmniLite, protokół drugiej warstwy, który umożliwiłby tworzenie stablecoinów i inteligentnych kontraktów na blockchainie. Wdrożenie umożliwiłoby również tworzenie niewymienialnych tokenów (NFT). OmniLite jest oparty na wcześniejszym protokole Omni, który działał jako druga warstwa na blockchainie Bitcoina.

Cena Litecoina skoczyła po ogłoszeniu, ale spadła ponownie podczas ostatniego załamania cen. Cena skoczyła do prawie 200 euro przed spadkiem ale później LTC dotknął linii wsparcia na poziomie 140 euro.

Możesz również lubić