Podejście konsumentów do celebrowania ważnych dla nich wydarzeń oraz obdarowywania bliskich upominkami ewoluuje wraz ze zmieniającym się światem – wynika z ostatnich badań. Osoby przed 45 rokiem życia coraz większą uwagę przywiązują do kwestii środowiskowych. Już ponad 60 proc. pytanych w tej grupie wiekowej deklaruje, że uważa dawanie podarunków za marnotrawstwo, a 40 proc. decyduje się na samodzielne ich wykonanie. Nie bez znaczenia pozostaje tu także globalny kryzys gospodarczy oraz inflacja.
Obdarowywanie bliskich to bez wątpienia powszechna praktyka na całym świecie widoczna szczególnie w okresie świątecznym. Już niemal 70 proc. pytanych uważa, że kupowanie i dawanie bliskim upominków jest dla nich dobrą zabawą oraz sprawia im przyjemność. Najnowszy raport Kearney pokazuje jednak również drugą stronę medalu, jaką jest niepokój związany z globalną “presją dawania”.
Świąteczna zmiana trendów
Już ponad połowa pytanych (52 proc.) przyznaje, że wręczanie podarunków jest dla nich stresującym przeżyciem. Badani najczęściej obawiają się m.in. tego, że nietrafiony prezent może pogorszyć relację z drugą osobą. Na taki stan rzeczy mogła wpłynąć zmiana trendów dotyczących obdarowywania. Eksperci wskazują, że obecnie są to m.in.:
* Postępująca dysproporcja zarobków;
* Coraz większa uwaga przykładana do dobrostanu oraz zdrowia psychicznego;
* Priorytetyzacja zrównoważonego rozwoju.
W wyniku tych zmian kupujący prezent muszą teraz zwracać uwagę na wiele czynników jednocześnie. Wyzwaniem staje się np. zachowanie równowagi pomiędzy kwestiami praktycznymi (np. budżet przeznaczony na zakup) i emocjonalnymi (reakcja osoby otrzymującej).
Święta w czasach kryzysu
Raport Kearney pokazuje, że na to, jakie upominki otrzymamy w tegoroczne Święta, wpłynie nie tylko zmiana upominkowych trendów. Plany zakupowe konsumentów zweryfikowały także globalny kryzys i galopująca inflacja.
Już ponad połowa pytanych (54 proc.) wyda w tym roku mniej, a co trzeci (33 proc.) obdaruje mniejszą liczbę osób. Ciekawym zjawiskiem jest decyzja o zakupie podarunku z drugiej ręki, która jest spójna z zyskującym na popularności trendem zrównoważonego rozwoju, w tym odchodzenia od nadmiernego okołoświątecznego konsumpcjonizmu. Chęć zadbania o planetę oraz finanse widać także w rosnącej popularności prezentów wykonywanych samodzielnie. 25 proc. respondentów, aby celebrować ważne wydarzenia, przygotowuje dla bliskich posiłki, a 13 proc. wręcza albumy z fotografiami lub elementy wyposażenia domu. Rozwijają się także społeczności zgromadzone wokół sprzedaży rękodzieła i inspirujące do jego tworzenia (np. Etsy) – czytamy.
Odejście do lamusa
Nowy trend będzie zapewne wyzwaniem dla sklepów, także internetowych, które powinny dopasować strategie sprzedażowe do zmieniających się trendów i pogodzić się z mniejszymi zyskami w przyszłości.
Wnioski zaprezentowane przez twórców Raportu nasuwają również pytanie, czy tegoroczne Święta będą inne od pozostałych. Rosnąca świadomość ekologiczna, ale także kryzys, mogą bowiem w dużym stopniu wpłynąć na sposób, w jaki podejdziemy nie tylko do obdarowywania, ale i samego świętowania.
Tak czy inaczej, wydaje się, że sposób świętowania, który znamy od wielu lat, odchodzi powoli do lamusa.