Nowy polski startup Care2Move, który tworzy rozwiązanie umożliwiające osobom po amputacji oraz zaprotezowaniu dostęp do zdalnej rehabilitacji za pomocą aplikacji internetowej, szuka swojego miejsca na wymagającym rynku. Platforma zamierza umożliwić bezpośrednie spotkania z fizjoterapeutą i dopasowany do użytkownika zestaw ćwiczeń oraz dostęp do bazy wiedzy.
Przedstawiciele startupu mówią, że obecnie pacjenci po amputacji często pozostawieni są sami sobie, są wręcz pogrążeni w chaosie informacyjnym. W Polsce istnieje bowiem znaczny niedobór specjalistycznych placówek dla rehabilitacji osób po amputacjach.
Trudne powroty
Co więcej placówki prywatne są zlokalizowane tylko w największych miastach wojewódzkich, a regularne wizyty wiążą się z dużym obciążeniem finansowym i czasowym dla pacjentów. Wielu z nich rezygnuje zatem z codziennej rehabilitacji, nie wiedząc jak samodzielnie i poprawnie korzystać z protezy. Pozostawione bez informacji zwrotnej i dodatkowej motywacji osoby po amputacji mogą doznawać pogorszenia stanu fizycznego oraz psychicznego, a powrót do pełnej sprawności staje się znacznie utrudniony i wydłużony.
W procesie rehabilitacji najważniejsza jest bowiem regularność, dlatego pacjent otrzyma indywidualnie dopasowane ćwiczenia w formie instruktażu wideo do samodzielnego wykonywania w domu.
Raz w miesiącu zdalnie skonsultuje się z fizjoterapeutą, który przed spotkaniem zapozna się z progresem pacjenta, oglądając statystyki oraz nagrania ćwiczeń kontrolnych, które ten wykonywał swoim telefonem. Z większą motywacją oraz pewnością co do tego jak ćwiczyć, osoby amputowane będą w stanie ograniczyć ból, poprawić sprawność fizyczną i samopoczucie, a także oszczędzić środki przeznaczone na częste dojazdy na fizjoterapię – podaje Care2Move.
Szkoła Pionierów PFR
Naszą misją jest poprawa stanu zdrowia osób po amputacji. Z doświadczeń naszego zespołu wynika, że takie osoby postawione są często w bardzo trudnej sytuacji. Nasza aplikacja nie zastąpi w pełni kontaktu z fizjoterapeutą, ale może wpłynąć na sprawność fizyczną i zdrowie psychiczne pacjenta – tłumaczy Paweł Kościński, co-founder & COO Care2Move.
Dodajmy, że zespół rozpoczął swoją pracę w ramach programu Szkoła Pionierów PFR, w którym uzyskał tytuł finalisty oraz szansę prezentacji na gali finałowej programu. Kolejnym etapem projektu jest walidacja założeń biznesowych poprzez testowanie rozwiązania oraz poznanie i pozyskanie pierwszych klientów.