Światowy Dzień Mięsa. Jaka jest kondycja branży w Polsce i na świecie?

by Leszek Sadkowski

Już za tydzień Warszawa stanie się centrum międzynarodowej branży mięsnej podczas Kongresu Światowy Dzień Mięsa – World Meat Day. To pierwsze tego typu spotkanie sektora mięsnego z całego świata, tworzące platformę do wymiany poglądów, wypracowania globalnych rozwiązań oraz rozmów o przyszłości branży. Punktem kulminacyjnym Kongresu będzie podpisanie Deklaracji ustanawiającej Światowy Dzień Mięsa (World Meat Day) przez przedstawicieli sektora mięsnego z Polski i ze świata.

Branża mięsna odgrywa kluczową rolę w globalnym przemyśle spożywczym, ale brakowało dotąd święta, które reprezentowałoby jej interesy. Ustanowienie Światowego Dnia Mięsa ma na celu podkreślenie znaczenia tego sektora dla konsumentów i gospodarki na całym świecie – zapowiada Jacek Strzelecki, prezes zarządu Związku POLSKIE MIĘSO.

Reakcja na globalne wyzwania

Wzrost populacji ludzi, zmiany klimatyczne oraz zmieniające się preferencje konsumentów stawiają nowe wyzwania przed producentami w branży mięsnej zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Podczas nadchodzącego Kongresu uczestnicy będą mieli okazję podyskutować o wyzwaniach i możliwościach rozwoju branży, zwłaszcza w kontekście współczesnych zmian rynkowych i technologicznych. Swój udział zapowiedzieli goście m.in. z Chin, Irlandii, Belgii, Hiszpanii, Austrii, Francji, Niemiec i Czech.

Jednym z tematów, które pojawią się na Kongresie, jest przyszły potencjał produkcyjny i eksportowy Ukrainy. Wymiana wiedzy i doświadczeń między polskimi oraz ukraińskimi specjalistami będzie kluczowa, by wspólnie budować silne więzi handlowe i odpowiednio reagować na możliwe zagrożenia.

Współpraca handlowa z Chinami

Kolejnym istotnym tematem kongresu będzie nowa koncepcja handlowa „Jedwabny Szlak handlu mięsem pomiędzy Europą Środkową a Chinami”. Projekt ten zakłada stworzenie w Polsce platformy handlowej – Agrohubu – która umożliwi polskim firmom bezpośrednią współpracę z chińskimi partnerami.

Fot. economista.pl

AI, czyli zmiana

W programie Kongresu znalazł się także temat sztucznej inteligencji w przemyśle mięsnym. Uczestnicy będą rozmawiać o innowacyjnych rozwiązań technologicznych i możliwościach zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w hodowli, przetwórstwie i dystrybucji mięsa, które mogą zrewolucjonizować produkcję w Polsce, jak i na świecie.

Dodajmy, że Związek POLSKIE MIĘSO – główny organizator wydarzenia – obchodzi w tym roku 30-lecie działalności, co jest okazją do podsumowania minionych lat branży sektora mięsnego, który stał się jednym z liderów w Europie.

Kongres Światowy Dzień Mięsa – World Meat Day to nie tylko okazja do przedstawienia polskich osiągnięć, ale także szansa na rozmowy o przyszłości branży, zacieśnienie współpracy między podmiotami z całego świata, promowanie innowacji i nowych technologii – podsumowuje Strzelecki.

***

Związek POLSKIE MIĘSO jest największą organizacją branżową w Polsce, która reprezentuje interesy gospodarcze firm z branży mięsnej – hodowców, producentów oraz usługodawców w kraju i na świecie. Misją Związku jest wspieranie inicjatyw członków i przyczynianie się do rozwoju gospodarczego. Związek dba również o udoskonalenie procesu kształcenia zawodowego i stoi na straży uczciwego postępowania na rynku.

Możesz również lubić