W finale V. edycji konkursu Startuj z Mazowsza, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Startup Academy wyłoniono zwycięsców. W tegorocznej edycji rywalizowały w trzech kategoriach: INNO-TECH, SOCIAL IMPACT oraz START. Do konkursu napłynęło 50 zgłoszeń, z których Komisja oceniająca wybrała 11 startupów do ścisłego finału. Każdy zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 30 000 złotych.
Zwycięzcami 5. edycji konkursu Startuj z Mazowsza zostali:
Kategoria Social-impact: Zwycięzcą tej kategorii została firma Rebread Cosmetics tworząca rozwiązania, dzięki którym czerstwy chleb zmienia się z odpadu w surowiec, który można ponownie wykorzystać, oszczędzając przy tym zasoby, energię i środowisko naturalne. Rebread Cosmetics opracowuje receptury kosmetyków powstałych w oparciu o ten surowiec.
Kategoria Start: Zwycięzcą został startup Stone Outlet, który opracował i wdrożył na rynek aplikację mobilną wraz z platformą internetową, służącą do katalogowania oraz sprzedaży wartościowych pozostałości poprodukcyjnych z kamienia naturalnego. Ten autorski system inwentaryzacji umożliwia ponowną sprzedaż materiałów, takich jak granit i marmur, które były poza obrotem handlowym, a jednocześnie ograniczały powierzchnię magazynową.
Kategoria Inno-tech: Nagroda główna powędrowała do startupu HeyEdu, który stworzył edukacyjną platformę przyszłości. To innowacyjny, kompletny model nauki, który opiera się na praktycznej edukacji przez realne działania, personalizacji ścieżki rozwoju (z użyciem AI) i elementach grywalizacji w edukacji. Ponadto możliwe jest monitorowanie postępów i motywowanie do podjęcia następnego kroku dzięki asystentowi, który czuwa nad całym procesem edukacji.
Dodatkowo, Kapituła konkursu postanowiła wyróżnić dwa inne startupy:
Kategoria Social-impact: Wyróżnienie otrzymała marka jewelry anew, która produkuje biżuterię vintage, czyli co najmniej sprzed 50-ciu lat, promując zrównoważone podejście do mody.
Kategoria Start: Wyróżnienie przypadło portalowi bezCV, który wykorzystuje oprogramowanie chatGPT, aby określać umiejętności i preferencje zawodowe pracowników. Kompetencje kandydatów są weryfikowane na podstawie formularza opracowanego przez psychologów biznesu i headhunterów.
Mazowsze nagradza
Nagrody laureatomm wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz radni województwa Anna Brzezińska i Krzysztof Strzałkowski.
Wiesław Raboszuk: – Jesteśmy świadkami potężnej fali kreatywności i innowacji, która wywodzi się z naszego regionu. Startupy biorące udział w tym konkursie nie tylko przyczyniają się do rozwoju naszego województwa, ale również prezentują potencjał zdobycia międzynarodowej rangi. To inspirujące, jak wiele możemy osiągnąć, gdy łączymy talent, pomysły i wsparcie.
Laureat każdej kategorii otrzymał nagrodę finansową w wysokości 30 tys. zł. Dwa dominujące w tym roku nurty to gospodarka o obiegu zamkniętym oraz rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
To wydarzenie jest doskonałym przykładem synergii między sektorem publicznym a prywatnym, gdzie nasza rosnąca społeczność startupowa może czerpać korzyści z naszego wsparcia. To miejsce, w którym wspólnie budujemy fundamenty rozwoju środowiska startupowego – podkreślił Ludwik Rakowski.