Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła, ale ceny wciąż nie

by Leszek Sadkowski

Rosnące stopy procentowe i ograniczenia na rynku kredytowym wpływają na spadek zakupów mieszkań w stolicy. W III kwartale br. sprzedano 2102 mieszkań z rynku pierwotnego, czyli o jedną czwartą mniej niż w poprzednich trzech miesiącach 2022 roku – wynika z danych redNet Property Group i CBRE. Mimo to cena ofertowa utrzymuje się powyżej 13 600 zł/mkw.

Na rynku w sprzedaży pozostaje ponad 16 tys. lokali, co przy aktualnym poziomie popytu wskazuje na nadpodaż. Eksperci CBRE wskazują, że w najbliższym czasie deweloperzy mogą nadal ograniczać inwestycje i częściej rozważać współpracę z inwestorami instytucjonalnymi. Możliwe są również konsolidacje firm deweloperskich.

Zablokowany kredyt

Mniejsza sprzedaż mieszkań w Warszawie wynika przede wszystkim z coraz trudniejszych warunków korzystania z kredytów mieszkaniowych. Referencyjna stopa procentowa w ciągu roku wzrosła z poziomu 0,5 do 6,75 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobne są dalsze podwyżki.

Na sytuację kredytobiorców wpływa także bardziej restrykcyjny sposób obliczania zdolności kredytowej. W najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni. To ważny czynnik, ponieważ jak wynika z danych NBP, jeszcze na koniec minionego roku finansowanie transakcji mieszkaniowych w połowie pochodziło z kredytów. Obecnie zakupów z dużym udziałem kredytu jest coraz mniej i zaczynają dominować klienci gotówkowi. Dodatkowo, wysoka inflacja wywołuje ogólną niepewność, sprawia, że siła nabywcza i realne wynagrodzenia spadają. To zmniejsza skłonność do zaciągania wieloletnich zobowiązań finansowych – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w CBRE.

Mniej niż w lockdownie

Widzimy już, że w III kwartale br. sprzedaż mieszkań w stolicy w dalszym ciągu spadała i w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy była niższa o 25,5 procent. Swoich właścicieli znalazło 2102 lokali, czyli nawet mniej niż w II kwartale 2020 roku, a więc okresie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią. W okresie od lipca do września br. o niemal połowę kwartał do kwartału spadła także liczba mieszkań wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów.

Na rynku pojawiło się tylko 2627 lokali. Oprócz ograniczania inwestycji w związku ze zmniejszonym popytem, było to spowodowane wejściem w życie 1 lipca br. ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, zwiększającej koszty ponoszone przez deweloperów. W związku z tym w II kwartale br. nowych mieszkań na rynku pojawiło się więcej, by nie podlegały nowym regulacjom – szacują analitycy.

Ceny się utrzymują

Mimo spadków sprzedaży, ceny mieszkań w Warszawie utrzymują się na wysokim poziomie. I choć nabywcy coraz częściej mogą liczyć na promocje, to przeciętna cena ofertowa lokalu z rynku pierwotnego w III kwartale br. pozostała niemal bez zmian i wyniosła 13 618 zł/mkw. Z kolei średnia cena ofertowa mieszkania zakupionego po raz pierwszy w historii przekroczyła 13 tys. zł/mkw. i osiągnęła 13 286 zł/mkw., czyli o 3,8 procent więcej niż w poprzednim kwartale. Na rynku pierwotnym w sprzedaży jest obecnie 16 049 lokali.

Liczba lokali w sprzedaży na rynku pierwotnym w zestawieniu z liczbą kupowanych mieszkań wskazuje na nadpodaż. W związku z tym deweloperzy mogą w najbliższym czasie częściej decydować się na współpracę z inwestorami instytucjonalnymi, możemy również spodziewać się konsolidacji firm deweloperskich. W najbliższym czasie nie spodziewamy się spadków cen mieszkań z rynku pierwotnego, ze względu na wysoką inflację oraz koszty budowy i finansowania inwestycji. Obniżki mogłyby pojawić się na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku mieszkań kupionych w latach 2020-2021, których właścicieli nie będzie stać na obsługę rosnących kosztów kredytów. Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne należą do najlepiej spłacanych, a ich posiadacze mają możliwość skorzystania z 8 miesięcy wakacji kredytowych. To sprawia, że duże spadki cen na rynku wtórnym są obecnie mniej prawdopodobne – podsumowuje Mikulska.

Możesz również lubić