UOKIK: Surowa kara za ofertę ryzykownych usług brokerskich

by Leszek Sadkowski

Brak istotnych informacji o ryzyku inwestycyjnym i nieoznaczanie treści reklamowych w materiałach szkoleniowych – takie zarzuty postawił Prezes UOKiK spółce 3P Consulting Group. W efekcie konsumenci mogli podjąć niekorzystne dla siebie decyzje finansowe. Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara do 10 procent rocznego obrotu, a jej prezesowi – nawet do 2 mln zł.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec spółki 3P Consulting Group i postawił jej zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów – podał Urząd w komunikacie.

Firma z Vanuatu

Przedsiębiorca prowadzi szkolenia finansowo-inwestycyjne. W ich trakcie, a także w materiałach edukacyjnych zamieszczanych m.in. na ogólnodostępnym kanale YouTube, 3P Consulting Group promuje usługi brokerskie świadczone przez firmę inwestycyjną Vantage Global Limited z siedzibą w Republice Vanuatu oraz za pośrednictwem platformy Klimex Capital Markets. Od firmy z Oceanii otrzymuje wynagrodzenie, gdy kursanci zdecydują się skorzystać z jej usług.

Jeden z zarzutów wobec spółki 3P Consulting Group dotyczy nieoznaczania treści reklamowych podczas szkoleń oraz w nagraniach dostępnych np. na kanale YouTube. W efekcie konsumenci mogą przypuszczać, że pozytywne opinie o ofercie Vantage Global Limited są obiektywną opinią wynikającą jedynie z doświadczeń szkoleniowców. Może to sprawić, że będą bardziej skłonni skorzystać z usług egzotycznej firmy, niż gdyby wiedzieli, że jest to opłacona reklama – stwierdził Chróstny.

Ponadto spółka 3P Consulting Group podczas prezentowania oferty Vantage Global Limited eksponuje jedynie korzyści związane z zawarciem umowy rachunku inwestycyjnego.

Strata zamiast zysku

Przykładowo przedstawia aktualne promocje, dostępne bonusy czy historie osób, które osiągnęły wysoki zysk, np. „Jarek” – 62,55 procent, „Darek” – 84,89 procent, „Joanna” – 164,338 procent, „Michał” – 271,98 procent. Firma pomija natomiast istotne i wymagane przez prawo informacje o ryzyku inwestycyjnym. Vantage Global Limited ma w ofercie m.in. kontrakty na różnicę cenową (CFD) – czytamy w komunikacie.

Z badania Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2018 r. blisko 80 procent klientów było stratnych na takich kontraktach, a ich średni wynik finansowy to około minus 10 tysięcy zł. Zgodnie z decyzją KNF z 1 sierpnia 2019 r. przy prezentowaniu oferty kontraktów CFD konieczne jest więc podanie procentu rachunków inwestorów detalicznych, którzy odnotowują straty u danego dostawcy. Takich informacji 3P Consulting Group nie podaje ani podczas szkoleń, ani w materiałach promujących usługi Vantage Global Limited oraz platformy Klimex Capital Markets.

Możesz również lubić