Sojusz Volkswagena w Indiach. Wielka gra o elektryfikację rynku

by Leszek Sadkowski

Grupa Volkswagen i Mahindra podpisały umowę na dostawy komponentów opartych na platformie MEB, które posłużą do stworzenia nowej rodziny SUV-ów marki Mahindra. Obie firmy będą poszukiwać innych możliwości współpracy w Indiach na polu elektromobilności, w tym przy projektowaniu samochodów, rozwiązań związanych z ładowaniem, pozyskiwaniem energii i produkcji ogniw.

Grupa Volkswagen i Mahindra & Mahindra Ltd. ogłosiły, że planują rozszerzyć swoją współpracę. Przedstawiciele obu firm podpisali umowę dotyczącą dostaw komponentów opartych na platformie MEB, które pozwolą stworzyć platformę elektryczną INGLO dla Mahindry. To otwiera kolejny etap rozpoczętej na początku tego roku współpracy. Umowa przewiduje opracowanie pięciu elektrycznych SUV-ów, a łączny wolumen ma przekroczyć milion aut. Ponadto obie firmy będą szukać dalszych możliwości współpracy, co pozwoli przyspieszyć elektryfikację indyjskiego rynku motoryzacyjnego – podał Volkswagen.

Rodzina elektrycznych SUV-ów

Mahindra zaprezentowała swoją nową rodzinę elektrycznych SUV-ów podczas imprezy Mahindra Born EV w Banbury w Wielkiej Brytanii. Elektryczne SUV-y zostaną wprowadzone na rynek w oparciu o nową platformę INGLO, która z kolei będzie wykorzystywać komponenty MEB, w tym elektryczny układ napędowy i zunifikowane akumulatory Volkswagena. Umowa precyzuje najważniejsze warunki handlowe i techniczne wraz z potencjalną lokalizacją fabryki ogniw. Ostateczny kształt umowy zostanie wypracowany do końca 2022 roku.

Kolejnym krokiem na drodze do przyspieszenia elektryfikacji indyjskiego rynku motoryzacyjnego ma być analiza potencjalnych obszarów współpracy, np. projektowania pojazdów, lokalizacji fabryki ogniw akumulatorowych oraz rozwiązań w zakresie ładowania i zaopatrzenia w energię elektrycznego ekosystemu w Indiach.

Cieszymy się, że udało nam się wypracować szerszy zakres współpracy między naszymi firmami. Volkswagen i Mahindra mogą znacząco przyspieszyć elektryfikację Indii – ogromnego rynku motoryzacyjnego z ambitnymi planami dotyczącymi ochrony klimatu. Platforma elektryczna MEB i jej komponenty są kluczem do przystępnej cenowo zrównoważonej mobilności na całym świecie. Partnerstwo dowodzi, że nasza działalność w zakresie platform jest wysoce konkurencyjna, a MEB jest na dobrej drodze, aby stać się jedną z wiodących otwartych platform dla elektromobilności. Realizujemy w ten sposób założenia naszej strategii NEW AUTO, aby uczynić platformy jednym z filarów działalności naszej grupy i zwiększać zyski dzięki efektowi skali – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen, odpowiedzialny za technologię i prezes spółki Volkswagen Group Components.

Jeden z pięciu

Podpisanie umowy techniczno-handlowej jest znaczącym krokiem naprzód w naszym partnerstwie z Volkswagenem. Nasza platforma INGLO oferuje potencjał wzrostu i dalszego dostosowywania do opracowywania nowych i innowacyjnych produktów, nie tylko dla Indii, ale dla rynków globalnych. Naszym celem jest upowszechnienie elektromobilności w Indiach poprzez wprowadzenie elektrycznych SUV-ów z najnowocześniejszą technologią – powiedział Rajesh Jejurikar, dyrektor zarządzający segmentu motoryzacji i rolnictwa w Mahindra & Mahindra Ltd.

Dodajmy, że ze sprzedażą na poziomie ok. 3 mln aut rocznie Indie są jednym z pięciu największych rynków motoryzacyjnych na świecie. Tylko tam i w Chinach liczba rejestracji nowych samochodów wzrosła w pierwszej połowie 2022 roku. Oczekuje się również, że elektryfikacja segmentu samochodów osobowych w najbliższych latach znacząco przyspieszy.

Możesz również lubić