Pracują dla firm z USA. Zarabiają krocie i planują debiut na GPW

by Leszek Sadkowski

Software Mansion to agencja programistyczna z Krakowa pracująca głównie dla technologicznych start-upów z USA, specjalizująca się w rozwijaniu technologii open-source i narzędzi deweloperskich. Dla wielu potencjalnych inwestorów może to być “czarny koń” ich portfela. Tym bardziej, że spółka planuje debiut na NewConnect w II półroczu 2023 roku.

Nie ograniczamy się do konkretnych branż, jesteśmy otwarci na nowe dla nas obszary i stawiamy na dywersyfikację realizowanych projektów. W tym momencie najistotniejsi klienci przynależą do branż takich jak: FinTech, Healthcare, nieruchomości, e-commerce, aplikacje konsumenckie i wiele innych. Geograficznie nasi klienci – głównie start-upy technologiczne, z finansowaniem na poziomie kilku-kilkudziesięciu mln USD rocznie – prowadzą działalność na całym świecie, z przewagą USA – tłumaczy Marcin Skotniczny, prezes Software Mansion (SWM).

Outsourcing usług

I dodaje, że kryzys w branży IT skłania firmy do outsourcingu wielu usług, w tym poszukiwania software house-ów.

Jeżeli chodzi o nas, to m.in. po to dywersyfikujemy projekty i branże, w których działamy. Staramy się też jednocześnie budować nasze relacje z klientami tak, żeby nasza rola w ich biznesie była kluczowa i dlatego klienci często wolą redukować zespoły po swojej stronie niż naszej. Dodatkowo większość start-upów ma zabezpieczone finansowanie na rok-dwa, więc nie jest tak, że reaguje na kryzysy od razu, na bieżąco.

Warto dodać, ze zespoły open source zbudowały kilka popularnych bibliotek w technologii React Native, które używane są w takich aplikacjach jak Facebook, Instagram, Bolt i innych. Obecnie w ramach prac nad otwartym oprogramowaniem zespół SWM buduje także framework do procesowania i streamingu multimediów oraz narzędzie do testowania smart contractów, oparte na technologii blockchain.

Dzięki naszemu zaangażowaniu w open-source rozpoczynamy współpracę z naszymi klientami z pozycji eksperta, dzięki temu rzadko kiedy musimy konkurować z innymi dostawcami. Dodatkowo, wydaje mi się, że z wyłączeniem najmniejszych firm, jesteśmy jednym z niewielu software house’ów o tak mocnej pozycji w największych centrach startupowych takich, jak San Francisco i Nowy Jork. Wiele software house’ów ma duży problem ze zdobywaniem klientów z USA i myślę, że jest to w dużym stopniu efekt niezrozumienia albo niekompatybilności kultury pracy – powiedział Skotniczny.

Debiut na GPW

Firma podaje, że założyciele i obecni członkowie zarządu otrzymają akcję w ramach programu motywacyjnego. Lock-up obejmuje okres 12 miesięcy od dnia podjęcia przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie po raz pierwszy uchwały w sprawie wprowadzenia akcji spółki do notowań w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect.

Obecnie zespół Software Mansion liczy około 185 osób. Na przyszłość spółka zakłada utrzymanie obecnego tempa wzrostu zespołu wynoszącego około 40 procent r/r.

Pracujemy nad IPO od prawie dwóch lat, dzięki czemu czujemy się dobrze przygotowani, więc mamy mocną nadzieję na debiut na wiosnę 2023 roku. Potencjalnie nasza kapitalizacja byłaby adekwatna na rynek główny, ale chcemy nauczyć się być transparentną spółką publiczną, dobrze komunikującą się z rynkiem – stąd decyzja o wejściu najpierw na NewConnect. Obecna perspektywa zakłada przejście na rynek główny najwcześniej za 2-3 lata – dodał prezes SWM.

Dzielić się zyskiem

W przewidywalnej perspektywie spółka nastawia się na bycie spółką dywidendową, a swoją politykę dywidendową opublikuje na swojej stronie. Nie wyklucza też inwestycji, o ile będą one tego warte, m.in. rozważane jest rozpoczęcie współpracy z najbardziej obiecującymi klientami częściowo w oparciu o ich udziały/akcje.

Warto też dodać, że spółce udało się zbudować już pewną renomę na krakowskich uczelniach, dzięki czemu zgłaszają się do niej zdolni studenci choć doceniane są także osoby z większym doświadczeniem – tu rozbudowany jest program stażowy. To daje efekt, co widać po niskiej rotacji na poziomie kilku procent rocznie choć wiele firm z branży ma poważny problem ze skompletowaniem kadry.

Możesz również lubić