Blisko 2,5 tysiąca nieruchomości w Hiszpanii zakupili inwestorzy z Polski w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2023 r. Tylko w okresie od lipca do września nabyli oni 800 apartamentów i domów na Półwyspie Iberyjskim, ugruntowując swoją pozycję na rynku – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Registradores de España.
Co ciekawe, nadal ponad 90 procent transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości zawieranych jest bez finansowania kredytem hipotecznym.
Przemyślane transakcje
Strukturę zakupów w 70 procent stanowią apartamenty, a 30 procent domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Apartamenty to głównie transakcje w przedziale cenowym 350 000 – 1,5 mln euro. W 70 procent są to zakupy na rynku pierwotnym, a 30 procent stanowią zakupy z rynku wtórnego – mówi Agnieszka Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones, polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.
Obecnie Polacy należą do czołówki zagranicznych nabywców hiszpańskich nieruchomości. Miejsca takie jak Marbella przyciągają nie tylko inwestorów, ale także rodaków chcących cieszyć się ponad 320 słonecznymi dniami w roku. Coraz częściej zakup nieruchomości w Hiszpanii poprzedza długoterminowy (np. roczny) wynajem, aby przed przeprowadzką poznać przyszłe miejsce zamieszkania i zaaklimatyzować się w nim.
W czołowej dziesiątce
W III kwartale 2023 r. Polacy ponownie uplasowali się w czołowej dziesiątce nabywców nieruchomości w Hiszpanii. 800 apartamentów i domów zakupionych przez naszych rodaków zapewniło udział w rynku na poziomie 3,7 procent, co przełożyło się na dziewiątą lokatę. W pierwszej trójce znaleźli się Brytyjczycy (10,11 procent), Niemcy (7,01 procent) oraz Francuzi (6,72 procent).
Podsumowując pierwsze trzy kwartały 2023 r., Polacy nabyli łącznie 2460 nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim – więcej niż w analogicznym okresie 2022 r., kiedy to zakupili 2303 nieruchomości. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Costa del Sol, czyli andaluzyjskie wybrzeże słońca.
Według Registradores de España, w III kwartale 2023 r. udział zagranicznych nabywców w hiszpańskim rynku nieruchomości osiągnął rekordowe 15,44 procent, rosnąc o 0,5 pp. w stosunku do poprzedniego kwartału. Nieco spadła z kolei łączna liczba zarejestrowanych transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości, od lipca do września 2023 r. wynosząc nieco ponad 140 tys., podczas gdy w okresach od stycznia do marca i od kwietnia do czerwca było ich odpowiednio ponad 161 tys. i blisko 152 tys.
Intensywne kwartały
Kostrzewa szacuje, że pierwszy i drugi kwartał 2023 r. były bardzo intensywne, natomiast w trzecim kwartale odnotowano mniejszą liczbę transakcji. Obrazują to dane statystyczne dla całej Hiszpanii, wskazując spadek na poziomie 10 procent pomiędzy II i III kwartałem.
Jednym z powodów jest finalizacja w pierwszej połowie 2023 r. zakupów projektów deweloperskich rozpoczętych w 2022 r. lub jeszcze wcześniej. W takim przypadku akt notarialny odnotowywany w statystyce zostaje podpisany w momencie, kiedy budynek zostaje oddany do użytkowania.
Dodajmy, ze biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości w Polsce i szaleństwo cenowe na rodzimym rynku, Hiszpania oferuje już często tańsze domy i mieszkania niż to, co mamy nad Wisłą. A trend ten będzie z biegiem lat narastał.
Agnieszka Kostrzewa