Sektor IT czekają duże rotacje i sute podwyżki. Ile zarabia branża?

by Leszek Sadkowski

Pandemia sprawiła, że rok temu stabilizacja była na pierwszym miejscu potrzeb pracowników. Dlatego mniej chętnie zmieniali pracę i ze sporym zrozumieniem traktowali brak podwyżek. Teraz te trendy ulegają odwróceniu. W branży IT możemy spodziewać się rotacji pracowników sięgającej nawet 25 procent i oczekiwań podwyżek o nawet 4 tysiące złotych miesięcznie.

Obecnie niemal 9 na 10 specjalistów z branży IT deklaruje, że ich wymogi finansowe w ostatnich miesiącach wzrosły. Jako przyczynę podają przede wszystkim wysoką inflację. Eksperci Antal wskazują, że aby zatrzymać najlepszych kluczowe jest podwyższanie wynagrodzeń, elastyczność dotycząca trybu pracy, wsparcie w rozwoju umiejętności, a nawet przekwalifikowaniu.

Rosnące oczekiwania

Ale niepewność panująca jeszcze niedawno na rynku pracy ustąpiła już miejsca potrzebie wyższych zarobków i rozwoju zawodowego. Widać to szczególnie w najszybciej rozwijających się branżach, takich jak IT, gdzie niedobór specjalistów stał się już normą. W IT niemal wszyscy pracownicy zwiększyli swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a prawie 7 na 10 zdążyło już porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą. I tylko niewielka część spotkała się z odmową co pokazuje, że potrzeba wyższych płac będzie postępować.

Jednak nie tylko pieniądze są ważne dla specjalistów. Wybierają firmy, które nie tylko więcej płacą, ale stwarzają im możliwości rozwoju zawodowego i lepszego dopasowania do rynku. Jeśli nie znajdą tego w obecnej firmie, z łatwością zmienią pracę na inną. Dziś nie tylko najlepsi mogą przebierać w ofertach jak w ulęgałkach – mówi Artur Skiba, prezes Antal.

Z szacunków wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy 88 procent wszystkich pracowników IT zwiększyło swoje oczekiwania finansowe. Wzrosły średnio o 2,9 tysiąca złotych. Co niepokojące, specjalistki IT oczekują niższego wzrostu pensji niż specjaliści. Kobiety chcą teraz zarabiać przeciętnie 2,2 tysiąca złotych więcej, a mężczyźni oczekują 3 tysięcy podwyżki. Na największy wzrost płacy czekają osoby z najdłuższym doświadczeniem, z których część pyta o nawet 4 tysiące miesięcznie.

Inflacja motywuje do rozmów

Wśród motywacji do wyższych zarobków dominuje oczywiście inflacja. Tak swoje oczekiwania finansowe uzasadnia 65 procent pracowników IT. Niemal połowa wiąże je ze zmianą stanowiska lub firmy, 42 procent ze zwiększeniem zakresu obowiązków, a równo 4 na 10 ze zmianami w podatkach. Większość pracowników już rozmawiało o tych oczekiwaniach ze swoimi pracodawcami, z czego jedynie 10 procent spotkało się z odmową, a 15 procent z odroczeniem realizacji tej prośby. Wśród osób, które dostały już podwyżkę, 29 procent deklaruje, że była to kwota wyższa niż 4 tysiące netto. Warto dodać, że obecne zarobki specjalistów w IT w Polsce wahają się od 9 do nawet 25 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Sektor IT, podobnie jak BPO/SSC, jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych. Duża liczba ofert pracy, konkurencja o pracownika i coraz wyższe oczekiwania płacowe powodują, że w 2022 roku rotacja specjalistów pomiędzy firmami może sięgnąć nawet 25 procent.

Wyrównać pensje o inflację

Przedsiębiorstwa, które mogą stracić nawet co czwartego pracownika, muszą wyrównać pensje chociaż o inflację. Szanse na zatrzymanie specjalistów dodatkowo zwiększy elastyczne podejście do pracy zdalnej i stwarzanie szans na zdobywanie nowych kompetencji. Można wdrożyć tzw. reskilling, czyli przekwalifikowanie obecnych pracowników nie z IT w ramach obecnej organizacji. To coraz bardziej popularne rozwiązanie w sektorze IT. Pozwala pracodawcom zapełnić luki w firmie, a pracownikom zapewnia szanse na rozwój i naukę – ocenia Fabian Pietras, Business Unit Director IT Services, Antal.

Rekruterzy Antal przyznają, że elastyczność i umiejętność nauki nowych rzeczy będzie najważniejszą kompetencją menedżerów w przyszłości. Uznało tak 23 procent z zapytanych specjalistów HR. Na drugim miejscu wskazali skuteczną komunikację. Opublikowany niedawno raport Najbardziej Pożądani Pracodawcy potwierdza, że menedżerowie i specjaliści już o tym wiedzą. Wśród cech najlepszych organizacji w pierwszej trójce wskazują możliwość rozwoju zawodowego (68 procent wskazań). Prym wiedzie jednak stabilność biznesowa firmy (71 procent), a podium domyka przyjazne środowisko pracy (63 procent). Oferowane wynagrodzenie znajduje się na czwartym miejscu.

Możesz również lubić