Rusza program „Autosobriety”, czyli Bez promili na wakacje!

by Leszek Sadkowski

Czy zimny prysznic lub mocna kawa wystarczą, aby szybko pozbyć się alkoholu z organizmu po imprezie? Jak alkohol działa na zmysły i postrzeganie otoczenia? Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdów po jego spożyciu. Tego i innych przydatnych dla kierowców informacji, można dowiedzieć się dzięki programowi szkoleń dla młodych kierowców „Autosobriety – ruszaj bez promili”.

Wystarczy jedna godzina

Właśnie tyle trwa szkolenie Autosobriety w formie online. Ta godzina może wystarczyć, aby ocalić życie i bezpiecznie wrócić z wakacji. W ubiegłym roku w Polsce wydarzyło się niemal 2,3 tys. wypadków drogowych po alkoholu, w których śmierć poniosło 268 osób. To wciąż dużo.

Kierowcy, szczególnie mniej doświadczeni, mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia, które pomoże im doskonalić umiejętności bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. CIFAL Płock – pierwszy w Europie afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR w programie „Autosobriety” edukuje na temat zagrożeń jakie niesie za sobą jazda po alkoholu. To temat niezwykle aktualny w wakacyjne miesiące – statystyki Komendy Głównej Policji nie pozostawiają złudzeń, że to właśnie latem dochodzi do największej liczby wypadków na drogach – podają twórcy programu.

Wakacje to, jak wiadomo, czas wzmożonego ruchu. Przy dobrej widoczności i sprzyjających warunkach atmosferycznych kierowcy pozwalają sobie na szybszą jazdę myśląc, że mają więcej czasu na reakcję. Niestety śmielej też wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu, a czasami nawet są nieświadomi swojej nietrzeźwości – na przykład rano po imprezie.

***

W 2022 r. policja zatrzymała prawie 100 tys. nietrzeźwych kierowców, a miesiąc sierpień był pod tym względem rekordowy. Poprawę bezpieczeństwa na drogach jak i zmniejszenie liczby nietrzeźwych kierowców stawia sobie za cel globalny program „Autosobriety”.

Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce:

Ryzykowne zachowania mogą skończyć się nie tylko konfiskatą prawa jazdy czy wysokimi grzywnami, ale przede wszystkim utratą zdrowia, a nawet życia. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar każdego roku kontroli trzeźwości nie przechodzą dziesiątki tysięcy kierowców. Najwięcej takich przypadków rejestrowanych jest w weekendy i poniedziałki, w okresie czerwiec-sierpień. To jasny sygnał, że wielu kierowców rusza w trasę w przekonaniu, że ich organizm poradził sobie ze skutkami zakrapianych spotkań. Edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu jest więc kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego prowadzimy program szkolenia „Autosobriety – ruszaj bez promili” adresowany głównie do młodych kierowców. Chcemy też, by program „Autosobriety” uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce.

To może wiele zmienić

“Autosobriety” to szkolenie mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, skierowane przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Za jego realizację odpowiada ośrodek CIFAL Płock – jeden z 25 międzynarodowych centrów szkoleniowych z oficjalną afiliacją UNITAR.

Szkolenie składa się z czterech modułów. Można je zrealizować bezpośrednio na stronie UNITAR lub platformie e-learningowej EdApp. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Partnerzy Programu

Partnerem programu jest Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm.

Stowarzyszenie angażuje się w akcje społeczne i edukacyjne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Wiedza wśród kierowców jest nadal niewystarczająca. Szkodliwe mity o tym, jak szybko możemy wsiąść za kierownicę skłaniają do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze. To prowadzi do wypadków, których można uniknąć. Mam nadzieję, że z programu „Autosobriety – ruszaj bez promili” skorzysta jak najwięcej kierowców – mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Partnerem programu jest też Instytut Transportu Samochodowego, zajmujący się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie i ruchu drogowym.

Problem prowadzenia po alkoholu jest wciąż aktualny i mimo spadku liczby kierowców powodujących wypadki pod wpływem alkoholu w ostatnim roku, cały czas potrzebna jest konsekwentnie prowadzona edukacja i uświadamianie zagrożeń z tym związanych – mówi Maria Dąbrowska-Loranc, Kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego.

Możesz również lubić