Mamy silny trend suburbanizacji. Na czym polega ten proces?

by Leszek Sadkowski

Suburbanizacja, czyli rozrastanie się stref podmiejskich, to naturalny proces i jeden z etapów rozwoju ośrodków miejskich. Zjawisko to przybrało na sile zwłaszcza w okresie pandemii, gdy praca zdalna zrewolucjonizowała nasze życie. Migracja mieszkańców z centrum miast na ich obrzeża spowodowana jest wieloma czynnikami. To także proces, który niesie ze sobą zarówno społeczne, ekonomiczne, jak i urbanistyczne konsekwencje. Przekłada się on na szanse rozwoju dla miast wchodzących w obszar stref podmiejskich, ale wiąże się także z wyzwaniami.

Według rynkowych raportów, w tym danych GUS, w ostatnich latach wyraźnie ubywa mieszkańców polskich miast, zwłaszcza na rzecz miejscowości okalających duże aglomeracje. Prognozy na kolejne lata potwierdzają postęp tego rodzaju migracji, co wiąże się także z rozwojem suburbanizacji, czyli rozwoju stref podmiejskich.

To sprzyja suburbanizacji

Czynników, które mają wpływ na postęp suburbanizacji jest wiele. Napływ ludności na peryferia miast spowodowany jest w ostatnich latach głównie rosnącymi w dynamicznym tempie cenami nieruchomości. Rynkowi eksperci mówią o kształtowaniu się cen jednym głosem, nie dając większej nadziei, przynajmniej w najbliższym czasie, na ich spadek.

Co gorzej, mała podaż gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach w największych miastach przekłada się na ich astronomiczne ceny. Dochodzą do tego rosnące koszty materiałów budowlanych, koszty mediów czy wzrosty kosztów pracowniczych. Wszystko to sprawia, że realizacja inwestycji staje się coraz droższa i ma wpływ na ostateczną cenę nieruchomości.

Jednocześnie dostęp do kredytów jest wciąż ograniczony. Część naszych klientów czeka wprawdzie na nowy program mieszkaniowy, ale wszyscy są świadomi tego, że pula środków przeznaczonych łącznie na tegoroczny projekt jest dużo niższa i kwalifikować się będzie do niej mniej osób – mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Sprzedaży i Marketingu w J.W. Construction.

Rozwój lokalnej infrastruktury

Obecnie w cenie kawalerki w centrum dużego miasta możemy nabyć dużo większe mieszkanie w strefach podmiejskich. Zwiększa się, tym samym, nie tylko nasza przestrzeń do życia, ale i jego ogólny standard oraz komfort mieszkania. Często też, wraz z wyprowadzką za miasto, zmniejszają się koszty życia, również ze względu np. na nieco tańsze usługi.

A wraz z rosnącym zainteresowaniem mieszkaniem na obrzeżach miast czy poza ich granicami, zmienia się lokalna infrastruktura tych miejsc.

Miasta ościenne, które w pierwszej fazie suburbanizacji funkcjonują zwykle głównie jako “sypialnie” wielkich miast, przekształcają się w ośrodki z pełną infrastrukturą. Mowa tu o rozwoju infrastruktury drogowej, komunikacji publicznej czy też powstawaniu centrów handlowo-usługowych oraz terenów rekreacyjnych.

Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction:

Motorem napędowym do wyprowadzki poza wielkie ośrodki miejskie była przeżywająca boom, wraz z nastaniem pandemii, powszechna praca zdalna. Wraz z jej rozwojem można było obserwować wysyp nowych inwestycji na terenach podmiejskich.

Ten trend utrzymał się do dzisiaj, jako że nadal wiele osób pracuje w modelu całkowitej bądź częściowej pracy zdalnej. Dzięki temu może pozwolić sobie na zamieszkanie z dala od centrum bez konieczności tracenia czasu na długie i męczące, ale i obciążające środowisko dojazdy.

Częstym argumentem osób wyprowadzających się poza miasto jest też chęć ucieczki od codziennego zgiełku i hałasu i chęć spokojnego życia blisko natury. Często tereny podmiejskie charakteryzują się większą ilością przestrzeni zielonej czy czystszym powietrzem.

Konsekwencje suburbanizacji

W kontekście suburbanizacji wiele mówi się o związanych z nią szansach, ale także o wyzwaniach. Na pewno naturalnym, pozytywnym wynikiem wyprowadzek na tereny podmiejskie jest potencjalne wzbogacanie się tych miejscowości z racji zwiększających się wpływów do lokalnych budżetów.

Co za tym idzie, to także stymulant do rozwoju lokalnej infrastruktury, jak wyrównywanie szans mieszkańców w kontekście dostępu do różnego rodzaju usług. Im mniejsza społeczność, tym także zwykle większe szanse na budowanie głębszych relacji sąsiedzkich.

Należy jednak pamiętać o takim planowaniu rozbudowy terenów podmiejskich, które sprosta związanym z tym wyzwaniom. Warto brać pod uwagę negatywny wpływ dynamicznego rozwoju terenów podmiejskich na środowisko naturalne czy problemy związane z zagospodarowaniem przestrzennym.

Możesz również lubić