Regionalny rynek biurowy ma się dobrze. Katowice na pozycji lidera

by Leszek Sadkowski

Rośnie ilość powierzchni biurowej w miastach regionalnych. W pierwszym kwartale br. do użytku oddano 243,5 tysięcy metrów kwadratowych, co oznacza, że łączna podaż osiągnęła niemal 6,3 miliona metrów kwadratowych. Niemal połowa (116,3 tysięcy metrów kwadratowych) nowej powierzchni biurowej powstała w Katowicach. Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław i Trójmiasto. Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało ponad 970 tysięcy metrów kwadratowych biur. 

W tej branży sporo dzieje się obecnie także poza stolicą, która jest naturalnym liderem krajowego rynku.

Rynki biurowe ośmiu największych miast poza Warszawą cieszą się popularnością wśród najemców. W pierwszym kwartale wynajęto 153 tysięcy metrów kwadratowych, czyli o 28 procent mniej niż w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku, ale o ponad połowę więcej w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku. Największą część w całym popycie stanowiły nowe umowy, włączając umowy przednajmu oraz powierzchnie na potrzeby własne właściciela nieruchomości, które objęły 73 procent całości. Renegocjacje i przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 22 procent zarejestrowanego popytu, a ekspansje za niecałe 5 procent. Choć pod względem nowej podaży prym wiodły Katowice, to największym rynkiem pozostaje Kraków i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

Miliony metrów w zasobach

Na koniec pierwszego kwartału br. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych wyniosły prawie 6,3 miliona metrów kwadratowych. Największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) jest Kraków z ponad 1,6 mln mkw. powierzchni, a za nim Wrocław (prawie 1,3 mln przestrzeni). Trzecie miejsce zajęło Trójmiasto, z nieco ponad 992 tysięcy metrów kwadratowych biur.

Dodajmy, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku do użytkowania oddano 16 obiektów o łącznej powierzchni 243,5 tys. mkw. Najwięcej w Katowicach (ok. 116,3 tysięcy metrów kwadratowych), Wrocławiu (36,2 tysięcy metrów kwadratowych) oraz Trójmieście (31,8 tysięcy metrów kwadratowych). Łącznie niewynajętej powierzchni na wszystkich rynkach było 970,1 tysięcy metrów kwadratowych, co stanowi 15,5 procent całej podaży. Najwięcej pustych biur jest w Katowicach (niemal 20 procent), a najmniej w Szczecinie (3 procent).

Katowice nowym liderem

Z szacunków wynika, że rynek biurowy w stolicy Śląska to obecnie 715 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni. Dzięki 116,3 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni oddanej do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku, łączna podaż urosła o prawie 19 procent. To najwięcej od 2014 roku. Największe nowe inwestycje to Global Office Park, który dostarczył na rynek ponad 55 tysięcy metrów kwadratowych biur.

Wchodzimy na katowicki rynek z największym projektem mixed-use w regionie i po zainteresowaniu najemców widzimy, że dobrze odczytaliśmy potrzeby oraz oczekiwania firm rozwijających swoją działalność w stolicy Śląska. Już dziś obie wieże biurowe GOP wynajęte są w ponad 70 procent. Jest spore grono podmiotów, zwłaszcza z branży IT oraz nowoczesnych usług, które poszukują dużych powierzchni w najlepszych lokalizacjach, dających możliwości elastycznego dostosowania przestrzeni do specyficznych wymagań. Zależy im na stworzeniu środowiska pracy, które przyciągnie pracowników do biur – ocenia Tomasz Zydorek, Leasing Director w Cavatina Holding.

Przypomnijmy, że poziom pustostanów w mieście wynosi obecnie niecałe 20 procent, a czynsze kształtują się na stałym poziomie niecałych 14 euro za metr kwadratowy za miesiąc.

Możesz również lubić