Taniej już było. Ile kosztuje nas roczna eksploatacja auta?

by Leszek Sadkowski

Większość kierowców uważa naprawę usterek za najbardziej obciążającą dla portfela. Bo samochód to przedmiot, który wymaga stałego nakładu finansowego. Eksploatacja pojazdu wiąże się z regularnymi opłatami za tankowanie, naprawy czy ubezpieczenie. Co więcej, raz do roku należy zrobić przegląd i sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie” wynika, że ponad połowa (59 proc.) polskich kierowców szacuje, że w skali roku wydaje na eksploatację samochodu poniżej 12 tys. złotych. Co piąty (22 proc.) uważa, że to wydatek między 12 a 15 tys. złotych, a 10 proc. od 16 do 20 tysięcy. 2 proc. twierdzi, że płaci za eksploatację powyżej 20 tysięcy.

Awarie – źródło największych wydatków

Z przeprowadzonego badania wynika, że najbardziej obciążająca dla portfela polskich kierowców jest naprawa usterek – odpowiedziało tak 4 na 10 ankietowanych (38 proc.). Szczególnie najmłodsi badani w wieku 18-29 lat (49 proc.) uważają, że na ten cel wydają najwięcej.

Tego typu opłaty są najmniej uciążliwe dla seniorów – tylko jedna czwarta (23 proc.) sześćdziesięciolatków wskazała tę odpowiedź.

Na drugim miejscu wśród ogółu badanych znalazły się ubezpieczenia motoryzacyjne (35 proc.). Dla 49 proc. osób 60+ jest to znaczące obciążenie. Mniej osób skarży się na koszt przeglądów technicznych (8 proc.), sezonowy serwis i wymianę opon (6 proc.), a także wymianę płynów i filtrów (4 proc.).

Codzienny środek transportu

Przez wykluczenie komunikacyjne oraz brak regularnie kursujących autobusów i pociągów, w wielu zakątkach Polski samochód stanowi często jedyną możliwość przemieszczenia się. Jego zaletą jest wygoda i dostępność, co sprawia, że przydaje się, zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Niezbędność samochodu odzwierciedlają wyniki badania – komentuje Andrzej Zapotoczny, Kierownik Zespołu Obsługi Serwisowej z Santander Consumer Multirent z Grupy Santander Consumer Bank. – Wskazują one, że 55 proc. polskich kierowców korzysta ze swojego auta codziennie, a co trzeci ankietowany używa samochodu kilka razy w tygodniu. Tylko 5 proc. jeździ samochodem raz w tygodniu, zaś 3 proc. rzadziej niż raz w tygodniu.

Wyzwania na drodze

Prowadzenie auta niejednokrotnie wiąże się ze stresem i koniecznością reakcji na nieprzewidziane zdarzenia. W ramach badania polscy kierowcy odpowiedzieli na pytanie dotyczące tego, co ich denerwuje podczas jazdy.

Dla ponad połowy (56 proc.) z nich najbardziej irytującym zachowaniem na drodze jest brawura innych kierowców np. wymuszanie pierwszeństwa czy niebezpieczne wyprzedzanie. Dodatkowo wiele osób (46 proc.) skarży się na nieostrożność pieszych.

Z kolei niedobory budżetowe sprawiają, że drogi są słabej jakości – 43 proc. ankietowanych skarży się na ich stan. 42 proc. jest poirytowanych korkami na drogach, a 41 proc. złości nieprzestrzeganie przepisów przez innych uczestników ruchu.

Możesz również lubić