Większość kierowców uważa naprawę usterek za najbardziej obciążającą dla portfela. Bo samochód to przedmiot, który wymaga stałego nakładu finansowego. Eksploatacja pojazdu wiąże się z regularnymi opłatami za tankowanie, naprawy czy ubezpieczenie. Co więcej, raz do roku należy zrobić przegląd i sprawdzić stan techniczny pojazdu.
Z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie” wynika, że ponad połowa (59 proc.) polskich kierowców szacuje, że w skali roku wydaje na eksploatację samochodu poniżej 12 tys. złotych. Co piąty (22 proc.) uważa, że to wydatek między 12 a 15 tys. złotych, a 10 proc. od 16 do 20 tysięcy. 2 proc. twierdzi, że płaci za eksploatację powyżej 20 tysięcy.
Awarie – źródło największych wydatków
Z przeprowadzonego badania wynika, że najbardziej obciążająca dla portfela polskich kierowców jest naprawa usterek – odpowiedziało tak 4 na 10 ankietowanych (38 proc.). Szczególnie najmłodsi badani w wieku 18-29 lat (49 proc.) uważają, że na ten cel wydają najwięcej.
Tego typu opłaty są najmniej uciążliwe dla seniorów – tylko jedna czwarta (23 proc.) sześćdziesięciolatków wskazała tę odpowiedź.
Na drugim miejscu wśród ogółu badanych znalazły się ubezpieczenia motoryzacyjne (35 proc.). Dla 49 proc. osób 60+ jest to znaczące obciążenie. Mniej osób skarży się na koszt przeglądów technicznych (8 proc.), sezonowy serwis i wymianę opon (6 proc.), a także wymianę płynów i filtrów (4 proc.).
Codzienny środek transportu
Przez wykluczenie komunikacyjne oraz brak regularnie kursujących autobusów i pociągów, w wielu zakątkach Polski samochód stanowi często jedyną możliwość przemieszczenia się. Jego zaletą jest wygoda i dostępność, co sprawia, że przydaje się, zwłaszcza rodzinom z dziećmi.
Niezbędność samochodu odzwierciedlają wyniki badania – komentuje Andrzej Zapotoczny, Kierownik Zespołu Obsługi Serwisowej z Santander Consumer Multirent z Grupy Santander Consumer Bank. – Wskazują one, że 55 proc. polskich kierowców korzysta ze swojego auta codziennie, a co trzeci ankietowany używa samochodu kilka razy w tygodniu. Tylko 5 proc. jeździ samochodem raz w tygodniu, zaś 3 proc. rzadziej niż raz w tygodniu.
Wyzwania na drodze
Prowadzenie auta niejednokrotnie wiąże się ze stresem i koniecznością reakcji na nieprzewidziane zdarzenia. W ramach badania polscy kierowcy odpowiedzieli na pytanie dotyczące tego, co ich denerwuje podczas jazdy.
Dla ponad połowy (56 proc.) z nich najbardziej irytującym zachowaniem na drodze jest brawura innych kierowców np. wymuszanie pierwszeństwa czy niebezpieczne wyprzedzanie. Dodatkowo wiele osób (46 proc.) skarży się na nieostrożność pieszych.
Z kolei niedobory budżetowe sprawiają, że drogi są słabej jakości – 43 proc. ankietowanych skarży się na ich stan. 42 proc. jest poirytowanych korkami na drogach, a 41 proc. złości nieprzestrzeganie przepisów przez innych uczestników ruchu.