Praca kobiet, czyli „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”

by Leszek Sadkowski

W połowie września zakończyła się pierwsza edycja programu „Nowa Ty w IT. Profesjonalizm nie ma płci” realizowanego przez Centralny Ośrodek Informatyki. Inicjatywa ma zachęcać osoby myślące o przebranżowieniu się do rozpoczęcia kariery w branży nowych technologii. Do programu zgłosiło się ponad 4 tysiące zainteresowanych. Po pięciu miesiącach intensywnej nauki wyłoniono 23 osoby, które będą mogły odbyć staż w organizacji, a w przyszłości zasilić szeregi pracowników Centralnego Ośrodka Informatyki. Kolejna edycja planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Program edukacyjno-mentoringowy „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci” jest skierowany do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od doświadczenia czy wykształcenia. Zapisy do pierwszej edycji ruszyły 4 kwietnia 2023 r. Zarejestrowani mieli czas do 25 kwietnia 2023 r. na przejście bezpłatnego kursu online zakończonego testami.

Rozpocząć przygodę w świecie IT

Spośród ponad 300 kursantów, którzy zdali testy na poziomie co najmniej 80 proc. i wykonali dodatkowe zadania, wyłoniono 40 uczestników bootcampu, który trwał od 15 maja do 15 września. W tej części uczestnicy mieli możliwość wyboru i rozwijania umiejętności w trzech obszarach: analizy biznesowej, testingu i zarządzania projektami.

W ramach tego etapu wyłoniono 23 osoby, które otrzymały możliwość odbycia stażu w Centralnym Ośrodku Informatyki. Ze względu na duże zainteresowanie kurs online jest nadal dostępny dla wszystkich, którzy pragną zdobyć wiedzę na temat nietechnicznych zawodów w branży IT. Rejestrować można się na stronie: nowaty.coi.gov.pl. Do tej pory na kurs zarejestrowało się ponad 4 tysiące osób.

W ramach programu nasi eksperci pomagali uczestnikom rozpocząć przygodę w świecie IT. Naszym celem jest pomoc szczególnie kobietom, które chcą się przebranżowić i rozpocząć karierę zawodową w branży nowych technologii, a zwłaszcza tym, które wracają po dłuższej przerwie do pracy czy czują się wypalone zawodowo. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy posiada odpowiednie kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Wspólnie chcemy znaleźć mocne strony uczestniczek i udowodnić im, że kompetencje cyfrowe są niezależne od płci – mówi Katarzyna Blachowicz, zastępczyni dyrektora COI, pomysłodawczyni projektu.

Wiedza dostępna od zaraz

Głównym celem programu jest wspieranie kobiet w zdobywaniu kompetencji w IT, dodanie im odwagi do podejmowania nowych wyzwań i zmiany zawodu. Organizatorzy programu dążą do zwiększenia liczby kobiet w branży IT, która obecnie jest wciąż niewystarczająca, wychodząc z założenia, że różnorodność jest kluczem do sukcesu każdej organizacji.

Według danych płynących z raportu „Kobiety w IT 2023”, 81 proc. kandydatek z Polski przyznaje, że znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne, natomiast 42 proc. badanych weszło do IT po procesie przebranżowienia. Stąd też według założeń programu, miał on być nie tylko formą bezpłatnej edukacji, lecz także mieć w sobie element mentoringu i wsparcia.

Dodajmy, że program został podzielony na trzy filary: wiedza, inspiracja, równość. Najistotniejszym celem było pokazanie, że w każdej branży, w tym IT liczą się kompetencje i determinacja do zmian oraz motywacja do poszerzania swoich umiejętności. Do programu mógł przystąpić każdy niezależnie od wieku czy doświadczenia. Powstałe w ramach filaru „wiedza” kursy zostały udostępnione w wersji online, do których dostęp może mieć każdy z dowolnego miejsca na świecie.

Rozpoczęcie przygody z IT

Kurs online jest cały czas dostępny za darmo na stronie internetowej, gdzie eksperci przybliżają świat IT. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak: specyfika branży IT i projektów; proces wytwórczy oprogramowania; metodyki i podejścia w IT; rola osób na stanowiskach kierowniczych projektów; rola osób zajmujących się analizą biznesową; rola osób zajmujących się testami manualnymi.

Częścią programu są podcasty „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”, które oferują wsparcie mentoringowe. Są to spotkania z osobami związanymi z branżą IT. Odcinki są dostępne do słuchania oraz oglądania w popularnych serwisach streamingowych, m.in. na Spotify.

Dodajmy, że Centralny Ośrodek Informatyki zaprasza wszystkie kobiety, które chcą spróbować swoich sił w IT, do skorzystania z części edukacyjnej online, jak również wysłuchania podcastu oraz przystąpienia do przyszłych edycji projektu. Start kolejnej jest przewidziany na pierwszy kwartał 2024 r.

Możesz również lubić