Portret Ukrainek i Ukraińców w Polsce. Czego im brakuje?

by Leszek Sadkowski

24 lutego 2022 r. Ukraina została zaatakowana przez Rosję, a wielu jej mieszkańców i mieszkanek opuściło własne domy i znalazło schronienie w Polsce. W raporcie „Portret Ukrainek i Ukraińców w Polsce” znajdujemy informacje o ich codziennym życiu, zwyczajach i opiniach. Warto o tym wiedzieć więcej, ponieważ Ukrainki i Ukraińcy stali się naszymi współobywatelami.

Przygotowany przez Kantar Polska raport obejmuje zarówno szeroką perspektywę społeczną związaną z codziennym życiem Ukrainek i Ukraińców w Polsce, jak i ich zachowania jako konsumentów. Zauważamy, że niektóre reklamy są np. uzupełniane o napisy w języku ukraińskim. Badacze wyszli jednak z założenia, że działania komunikacyjne powinny iść dalej i uwzględniać specyfikę społeczną i potrzeby przybyszów z Ukrainy.

Zaskoczeni gościnnością

Ucieczka przed wojną to dramat ludzi, którzy zostawili w kraju bliskich i dorobek całego życia. Dlatego ważne jest, aby Ukraińcy w Polsce mieli poczucie bezpieczeństwa. 71 procent z nich było zaskoczonych gościnnością i serdecznością Polaków, a 58 procent uważa, że mimo okoliczności, dobrze sobie radzi w Polsce. Zatem można powiedzieć, że jako gospodarze przyjmujący uchodźców, Polacy zdali egzamin. Jednocześnie nasza pomoc nie wywołała efektu „wyuczonej bezradności”. Przybysze z Ukrainy potrafią radzić sobie z trudnościami – wynika z raportu.

Osoby, które przyjechały z Ukrainy do Polski po 24.02 starają się podejmować pracę, aby móc się utrzymać i zachować samodzielność, 61 procent z nich pracuje w Polsce. Wcześniejsze wypłaty pomocowe były dla wielu znaczącym zastrzykiem, jednak 36 procent przyjezdnych sięga po oszczędności sprzed wojny.

Brak niektórych potraw i produktów

Tęsknota za opuszczonym krajem przejawia się między innymi w opiniach o kuchni. 56 procent Ukrainek i Ukraińców przybyłych do Polski odczuwa brak niektórych potraw i produktów z ich ojczyzny. Jednocześnie przybysze z Ukrainy są ciekawi naszych zwyczajów i starają się je poznać, 53 procent lubi próbować w Polsce dań, których wcześniej nie znali.

Ukrainki i Ukraińcy przybyli do Polski dość szybko zaczęli się organizować. 61 procent jest w grupie on-line gdzie osoby z Ukrainy wymieniają się opiniami, jak sobie radzić w Polsce. Jednak 58 procent wciąż nie radzi sobie zbyt dobrze z alfabetem łacińskim.

***

O raporcie „Portret Ukrainek i Ukraińców w Polsce:
Badanie ilościowe zrealizowane w czerwcu i lipcu 2022 metodą Computer Assisted Self-Interviewing (CASI), na ogólnopolskiej próbie miejskiej osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r.

Możesz również lubić