Polskie firmy budują system rozliczania energii pochodzącej z OZE

by Leszek Sadkowski

Rozwój technologii magazynowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych jest celem współpracy TAURON Nowe Technologie i Ecological Projects Poland. List intencyjny został podpisany podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Bilansowanie to proces, którym musimy nauczyć się zarządzać, bo korzystanie z energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach powoli przechodzi do historii. Nie dotyczy to tylko posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, ale wszystkich konsumentów. TAURON chce pomóc klientom przejść przez ten proces, stąd współpraca ze spółką EPP w zakresie rozwoju technologii magazynowania – wyjaśnia Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.

Spółka podaje, że nowy system rozliczania energii pochodzącej z OZE premiuje u konsumentów sprawne gospodarowanie produkcją i konsumpcją energii. A żeby podnieść efektywność procesu potrzeba specjalnych narzędzi do bilansowania oraz stabilizacji sieci elektroenergetycznej. Zmiana ustawy o systemie rozliczeń prosumentów sprawiła, że bardziej efektywnym rozwiązaniem staje się magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej niż oddawanie ich do sieci energetycznej.

Nowe rozumienie energetyki wymaga przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań. Dzisiaj mamy takie technologie. Jest to m.in. bateryjne systemy magazynowania energii, na które mogą składać się: naziemne instalacje fotowoltaiczne, carporty, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy pompy ciepła – dodaje Apollo.

Dodajmy, że magazyn energii umożliwia „przechowanie” wytworzonej w szczycie produkcyjnym energii i zużycie jej w chwili największego zapotrzebowania na nią, na przykład wieczorem.

Spółka podała również, że nie zamyka się na pojedyncze rozwiązania i we współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym w Kamieniu Śląskim uczestniczy w badaniach związanych z magazynami chemicznymi zasilanymi wodorem. Te rozwiązania mogą być bardzo istotne dla rozwoju branży.

Możesz również lubić