Prawie 900 obiektów w nowo zaaranżowanych salach ekspozycyjnych na powierzchni ponad 500 m2. Stołeczne Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera wystawę stałą – pierwszą w historii muzeum – „Podróże na wschód”. Koszt ekspozycji to 6 mln zł. W całości został sfinansowany z budżetu województwa mazowieckiego.
Muzeum Azji i Pacyfiku to jedyne w Polsce muzeum ze zbiorami poświęconymi wyłącznie krajom Azji i Oceanii. Wystawa „Podróże na wschód” to z kolei najcenniejsze z jego eksponatów zebrane i wyeksponowane na nowej przestrzeni. Prawie 900 unikalnych w skali kraju obiektów z muzealnej kolekcji liczącej w sumie ponad 23 tysięcy zbiorów, które przenoszą prosto do Azji.
Wyprawa do Azji
Nowa ekspozycja to wyprawa do miast Jedwabnego Szlaku, spacer pod arkadami azjatyckiego bazaru, wizyta w jurcie mongolskich pasterzy czy jawajski pawilon pendopo – czytamy w opisie wystawy.
Tak właśnie wyglądają i działają współczesne muzea. Takie miejsca chcemy odwiedzać i tak spędzać czas z rodzinami czy przyjaciółmi. W samym sercu Warszawy możemy się poczuć jakbyśmy byli tysiące kilometrów stąd. A wystawa, która powstawała przez ostatnich kilka lat, i na którą przeznaczyliśmy 6 mln zł z budżetu województwa jest swego rodzaju wisienką na torcie – przekonuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Sama ekspozycja powstawała cztery lata (2018-2022). Obok robót ogólnobudowlanych (m.in. ścianki działowe, posadzka, wykończenie powierzchni) zakupiono i zamontowano wyposażenie ekspozycyjne, w tym gabloty wielkogabarytowe (projektowane i wykonywane specjalnie na potrzeby ekspozycji stałej), oświetlenie ekspozycyjne, urządzenia multimedialne oraz galanterię muzealną w tym: podstawki, uchwyty, mocowania oraz ekspozytory do opisów.
Cztery nowe galerie
To pierwszy etap wystawy, połowa dużej planowanej ekspozycji. Wystawa stała to cztery nowe galerie – Azji Południowo-Zachodniej (kraje arabskie i Iran), Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji. Jej integralną częścią jest także działająca już od 2016 r. galeria instrumentów muzycznych z Azji – „Strefa dźwięków”.
To wyjątkowy dzień w historii placówki. Muzeum skończy wkrótce 50 lat, ale po raz pierwszy będzie można oglądać tak bogaty wybór z jego zbiorów na wystawie stałej. To prawie 900 przedmiotów świadczących o kulturowym bogactwie ogromnych obszarów Azji. To dziedzictwo wielu ludzi żyjących dawniej i dziś, a także ślady „podróży na wschód” tych, którzy przywozili je do Polski – mówi Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
Warto dodać, że ekspozycja wprowadza w klimat regionu zastosowaną przez projektantów kolorystyką, a każda z jej części ma nieprzypadkowo wybrany kolor przewodni. I tak: Azja Południowo-Zachodnia – zieleń, Azja Centralna – piaskowy, Mongolia – czerwień, Indonezja – błękit. To obiekty z krajów arabskich, stroje i malarstwo z epoki Kadżarów z Iranu, bogata kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej, artefakty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii oraz kolekcja z ponad 18 tys. indonezyjskich wysp, w skład której wchodzą m.in. maski, tradycyjna broń biała i modele statków z goździków.