Pracowity jak Polak. Czyli kiedy zaczynamy pierwszą pracę?

by Leszek Sadkowski

Z raportu „Pierwsza praca Polaka” wynika, że Polacy dość wcześnie wchodzą na rynek pracy. 88 procent z nas zdobyło swą pierwszą pracę przed 25. rokiem życia. I dobrze, bo pierwsze doświadczenia zawodowe uczą odpowiedzialności, pozwalają zrozumieć wartość pieniądza i otwierają na współpracę – twierdzą eksperci.

Ale nie tylko. W opinii 77 procent pytanych wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. Eksperci agencji pracy natychmiastowej Tikrow doradzają łączenie pracy z edukacją, aby jak najszybciej poznać reguły rządzące rynkiem i rozwijaniem kariery.

Rzucają wyzwanie pracodawcom

Większość z nas docenia szybkie rozpoczęcie kariery i wskazuje, że ma ono dobry wpływ na jej przebieg w przyszłości. Poznające uroki pierwszej pracy pokolenie Z, czyli ci, którzy wychowali się w świecie nieograniczonego dostępu do internetu, tanich lotów i powszechnej znajomości angielskiego, rzucają wyzwanie pracodawcom.

Oczekują elastycznej pracy, minimum biurokracji i okazują mniejsze przywiązanie do jednej firmy. W naszej bazie partnerów każdego dnia rejestrują się setki studentów gotowych wejść na rynek w modelu smart workingu. Zajęci nauką, rozwijaniem pasji i treningami muszą godzić obowiązki z pracą. Są gotowi do wykonywania nowych zadań nawet z dnia na dzień od przyjęcia zlecenia, szybko się uczą i chętnie wracają do najlepszych pracodawców. A firmy doceniają ich za kreatywność, zdolność adaptacji i otwartość – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Na pracę nie jest za wcześnie

Dwie trzecie respondentów zaczęło pierwszą pracę między 18. a 24. rokiem życia (66 procent), wynika z badania „Pierwsza praca Polaka”. Częściej w tym wieku swoją pierwszą pracę podejmują panie (69 procent) niż panowie (61 procent). Prawie co piąty badany (17 procent) zdobył pierwsze doświadczenie zawodowe wcześniej, bo między 16. a 17. rokiem życia, zaś 5 procent jeszcze przed 15. urodzinami. Tylko co dziesiąty Polak wkroczył na rynek pracy w wieku 25-30 lat.

Wiek wejścia na rynek pracy zmniejsza się z pokolenia na pokolenie. Pracę po osiemnastce rozpoczęło 73 procent dzisiejszych 55-latków lub osób starszych. Wśród Polaków od 18. do 24. roku życia taką odpowiedź wskazało 55 procent respondentów, a 35 procent z nich pierwsze doświadczenia z pracą zarobkową miało już między 15. a 17. rokiem życia. W grupie 55+ odsetek ten wyniósł tylko 11 procent – czytamy w raporcie.

Pracowite pokolenie

77 procent ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. Z tego 33 procent Polaków uważa, że to „zdecydowanie dobrze”, by rozpocząć pracę jak najwcześniej. Entuzjastami pracy za młodu są częściej panowie (80 procent) niż panie (75 procent). Do pracy rozpoczętej już w trakcie nauki przekonani są bardziej mieszkańcy dużych miast (82 procent) niż badani, którzy pochodzą z miast do 20 tys. mieszkańców (71 procent).

To czy jesteśmy pozytywnie nastawieni do wczesnego wejścia na rynek pracy idzie w parze z wysokością dochodów. W grupie najskromniej sytuowanych (dochód netto gospodarstwa na poziomie od 1001 do 2000 zł miesięcznie) 65 procent ankietowanych uważa, że warto pracować od najmłodszych lat. W gronie gospodarstw domowych dysponujących największym miesięcznym budżetem (powyżej 10000 zł), odsetek ten wyniósł 85 procent.

Co daje nam praca?

Czego uczy pierwsza praca? Najwięcej ankietowanych – 38 procent – wskazało na odpowiedzialność. Co trzeci Polak uważa, że pierwsze zawodowe doświadczenia pozwalają poznać wartość pieniądza, a 29 procent, że dają możliwość nauczenia się współpracy w zespole. Polacy wysoko wskazują również na zorganizowanie (23 procent) i zaradność (19 procent) jako wartości płynące z pracy za młodu.

Większość z nas wie, że wcześnie rozpoczęta kariera pozwala na lepszą adaptację w środowisku biznesowym w starszym wieku. Pierwsza praca uczy odpowiedzialności i pozwala nabrać liczne kompetencje przydatne w sprawnym poruszaniu się po rynku. Otwarci na świat i gospodarkę polscy studenci coraz chętniej korzystają też z pracy natychmiastowej. Podejmują się nowych obowiązków, poznają specyfikę różnych branż. To pozwala im na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie dalszego życia zawodowego w przyszłości – podsumowuje Trębski.

***

Badanie „Pierwsza praca Polaka” zostało przeprowadzone na zlecenie Tikrow na panelu Ariadna w dniach 28-31 października 2022 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1058 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
]

Możesz również lubić