Oto najdroższy z dostępnych do kupna zamków świata

by Leszek Sadkowski

Ci, których na to stać nie marzą o dużym nawet własnym mieszkaniu lub wielkim domu, ale o tym by stać się właścicielem prawdziwego zamku. Są one w ofercie sprzedaży np. we Francji czy we Włoszech. Za odpowiednią oczywiście cenę. Ale dla wielu milionerów nawet spory tego rodzaju wydatek nie jest na tyle duży, by go nie ponieść.

Na rynku nieruchomości znajdziemy mnóstwo ciekawych ofert sprzedaży – są wyspy, winnice, hotele czy nawet domy w jaskiniach. Wśród nich duże zainteresowanie budzą zawsze zamki. Kto mógłby się bowiem oprzeć wizji przebywania w komnatach czy spacerom po murach obronnych swojego prywatnego zamku. Problem w tym, że jest to bardzo kosztowne marzenie, którego realizacja wymaga grubego portfela. W dzisiejszym zestawieniu HRE Investments prezentuje najdroższe zamki wystawione obecnie na sprzedaż. Znajdziemy w nim przykłady nie tylko ze świata, ale i z Polski.

XV-wieczny zamek bretoński

Za blisko 121 mln złotych możemy stać się właścicielem zamku w południowej Bretanii we Francji. Wzniesiony w XV wieku obiekt to wapienna konstrukcja malowniczo ulokowana nad rzeką Aven. Zamek jeszcze do niedawna popadał w ruinę, ale przeprowadzony gruntowny remont w ciągu ostatnich 20 lat sprawił, że odzyskał swój średniowieczny blask.

Będąc właścicielem tej posiadłości do dyspozycji mamy aż 2,3 tysiące metrów kw. powierzchni wewnątrz zamku, na które składa się 16 pomieszczeń w tym 7 sypialni. Główny poziom budowli stanowią liczne sale, zdobione wiekowymi belkami stropowymi i wapiennymi kominkami. Na wyższe piętra dostaniemy się za to oryginalnymi, spiralnymi schodami wykonanymi z litego kamienia – czytamy w opracowaniu HRE.

Obiekt ten to jednak nie tylko sam zamek. W cenie są też inne budynki znajdujące się na terenie posiadłości tj. kaplica, baszta mnichów, suszarnia lnu czy przystań na pobliskiej rzece. Sam teren wokół to 40 hektarów lasów i zielonych terenów parkowych w tym ogrody w różnych stylach (np. japońskim czy stylu zen). Całość niewątpliwie imponująca i dostępna praktycznie od zaraz.

Zamek w Akwitanii

Drugi najdroższy średniowieczny obiekt w zestawieniu HRE również znajduje się we Francji w historycznej krainie Akwitania w południowo-zachodniej części kraju. Obiekt ten jest jeszcze starszy niż poprzedni – został wzniesiony w XII wieku.

Sama średniowieczna budowla obronna położona jest na 170-hektarowym terenie, na którym znajdziemy las, 5 stawów i łąki. Wnętrze zamku także jest imponujące. Na powierzchni 3 tysięcy metrów kw. znajdziemy 16 pomieszczeń, w tym salę bilardową, bibliotekę, salę konferencyjną, muzyczną, a nawet kino. Co ciekawe, pomiędzy piętrami budowli poruszać się możemy nie tylko schodami, ale i windą – czytamy.

Dodajmy, że średniowieczny charakter zamku uzupełniają wznoszące się ponad mury baszty obronne oraz wewnętrzny dziedziniec, a jedną z atrakcji, która zapewnić może rycerskie doznania jest to, że do środka można się dostać poprzez most zwodzony. Właścicielem tej posiadłości można się stać za równowartość ponad 100 mln złotych.

Polski rodzynek

Wśród zamków wystawionych na sprzedaż dominują te zagraniczne, ale w ofercie sprzedaży znaleźliśmy też obiekt w Polsce i to w dość bliskiej odległości (ponad 100 km na wschód) od Warszawy. To XIX-wieczny zamek o powierzchni użytkowej niemal tysiąca metrów kw., na której rozmieszczonych jest 18 pokoi – mamy tu sypialnie, sale jadalne, bibliotekę i gabinety.

Wokół budowli znajduje się też 3,5-hektarowy park ze ścieżkami spacerowymi i fontanną oraz dodatkowymi budynkami pełniącymi funkcje rekreacyjne. Cena zamku to ponad 3 mln euro, czyli ponad 14,5 mln złotych.

Możesz również lubić