Nowy rozdział w Millennium. Bank ogłasza ambitną strategię rozwoju

by Leszek Sadkowski

Bank Millennium ogłosił nową strategię na lata 2025-2028. „Strategia 2028 – Wartość i Wzrost” zakłada szybki rozwój w segmentach bankowości korporacyjnej i detalicznej. Głównymi celami do 2028 roku są: podwojenie portfela kredytowego w segmencie bankowości korporacyjnej do poziomu powyżej 25 mld złotych, zwiększenie liczby klientów detalicznych do 3,7 mln oraz osiągnięcie zwrotu z kapitału (tj. ROE) na poziomie ok. 18 procent.

Bank planuje osiągnąć te cele dzięki realizacji szeregu inicjatyw wspartych dalszą digitalizacją i wdrażaniem innowacji technologicznych, poprawie efektywności operacyjnej i udoskonaleniu doświadczenia klienta, przy jednoczesnym zachowaniu dyscypliny kosztowej. Bank chce być bankiem pierwszego wyboru, oferując klientom najwyższą jakość usług i innowacyjne rozwiązania.

Cele strategiczne

Millenium wchodzi w nowy cykl strategiczny z całkiem silną pozycją w bankowości detalicznej, z ponad 3 mln aktywnych klientów, rentownym modelem biznesowym i pozycję kapitałową. Bank przewiduje też poprawę sytuacji makroekonomicznej – prognozuje stabilny wzrost PKB, niskie bezrobocie, wzrost dochodów rozporządzalnych i spadek stóp procentowych.

W segmencie bankowości korporacyjnej celem jest podwojenie portfela kredytów (do ponad 25 mld zł) i zwiększenie liczby klientów do powyżej 50 tys., dzięki nowemu modelowi obsługi i wsparcia klientów biznesowych, rozwojowi oferty produktów kredytowych (np. kredytów inwestycyjnych, leasingu, factoringu), usprawnieniu procesu wnioskowania i uzyskania kredytów.

W segmencie bankowości detalicznej bank chce zwiększyć liczbę klientów do 3,7 mln i dla ok. 70 procent z nich być bankiem pierwszego wyboru. Zrobi to przez doskonalenie obsługi klienta (NPS), rozbudowę oferty produktowej (szczególnie produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych) i dalszą digitalizację – podaje BM.

Bank zamierza osiągnąć zwrot z kapitału na poziomie ok. 18 procent w 2028 roku przy utrzymaniu dyscypliny kosztowej (wskaźnik kosztów-do-dochodów na poziomie ok. 37%) i niskiego poziomu kredytów zagrożonych poniżej 4 procent. Przywrócenie wypłaty dywidendy planowane jest od 2027 roku, pod warunkiem sprzyjającego otoczenia regulacyjnego.

Joao Bras Jorge, Prezes Zarządu Banku Millennium:

Wchodzimy w nowy cykl strategiczny gotowi otworzyć kolejny rozdział wzrostu i innowacji. Naszym celem jest być bankiem pierwszego wyboru dla klientów indywidualnych i firm w Polsce. Kreujemy innowacje, oferując coraz więcej usług cyfrowo, nie zapominając przy tym o potrzebie rozwijania procesów omnikanałowych na najwyższym poziomie.

Fot. Bank Millenium

Zmiany makroekonomiczne

Prognozy biura makroekonomicznego Banku Millennium dla polskiej gospodarki na lata 2024-2028 są optymistyczne – oczekiwany jest stabilny wzrost PKB, niskie bezrobocie, wzrost dochodów rozporządzalnych i ustabilizowanie stóp procentowych na poziomie ok. 3.5 proc.

Sektor bankowy charakteryzuje się silnymi wskaźnikami kapitałowymi i wysoką płynnością. W okresie strategicznym bank spodziewa się wysokich wzrostów wolumenów rynkowych w segmencie bankowości detalicznej i bankowości korporacyjnej, w szczególności w obszarze kredytów korporacyjnych – podano w komunikacie.

Plany na 2028 rok

Warto dodać, że dzięki rozwojowi w dwóch głównych segmentach, bank planuje zwiększyć rentowność ze zwrotem z kapitału na poziomie ok. 18 procent i wskaźnikiem kosztów do dochodów na poziomie ok. 37 procent.

Zamierza to osiągnąć aktywnie zarządzając ryzykiem, utrzymując niski poziom kredytów zagrożonych, poniżej 4 procent. Zamierza także wzmocnić pozycję kapitałową i wznowić wypłatę dywidend od 2027 roku (uwarunkowane otoczeniem regulacyjnym).

Możesz również lubić