Rynek NewConnect skończył 15 lat. Zdaniem jego twórców to był dobrze wykorzystany czas, który pozwolił alternatywnemu systemowi obrotu GPW zająć ważne miejsce na mapie polskiego rynku kapitałowego. Ale nie zabrakło też porażek. Raport powstały z okazji 15-lecia rynku NewConnect, zawiera analizę efektywności poszczególnych form pozyskiwania kapitału na rozwój oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa rynek NewConnect.
Bilans 15 lat NewConnect jest pozytywny. Po pierwsze, spełnił swoje założenia i stał się najważniejszym „dostawcą” debiutów na Głównym Rynku GPW – 75 spółek przeszło z rynku NewConnect na Główny Rynek GPW. (…) Po drugie, NewConnect „nawiązał” współpracę z funduszami typu venture capital – spółki, które dzisiaj pojawiają się na tym rynku zwykle mają jednego lub kilku inwestorów z tych funduszy. Jest to niezwykle udane połączenie, ponieważ z jednej strony mamy tych, którzy mocno pilnują spółki, starają się aktywnie wpływać na jej strategię i wspierają zarząd przy wyborach kierunku rozwoju. Z drugiej zaś strony, mamy zasilenie zdywersyfikowanym kapitałem – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.
661 spółek z debiutem
Jak wyliczyli analitycy, od 2007 r. do końca czerwca 2022 r., na NewConnect zadebiutowało łącznie 661 spółek. 75 z nich przeszło później na Główny Rynek GPW. Na koniec I poł. 2022 r. na NewConnect notowane były 382 spółki. Większość z nich, stanowią firmy działające w sektorach innowacyjnych takich jak: wyroby i usługi konsumenckie, obejmujące m.in. e-commerce. Ponadto są spółki z branży energetycznej, finansów i ubezpieczeń, obejmującej fintechy, zdrowia i technologii, w tym także IT.
Z pewnością dzisiaj, rynek NewConnect stał się ważnym elementem rynku kapitałowego w Polsce i częścią ekosystemu giełdy dedykowaną dla mniejszych spółek. W ciągu ostatnich 15 lat można zauważyć, że różnice między spółkami z rynku regulowanego a spółkami z rynku NewConnect stają się mniejsze, czego dowodzi liczba przejść z jednego rynku na drugi – podkreślił Sebastian Huczek, Wiceprezes Zarządu INC. – Giełda przez ostatnie 15 lat bardzo zmieniała obraz rynku NewConnect poprzez regulacje. Nastąpiła również zmiana podejścia i mentalności inwestorów, którzy zauważyli, że na tym rynku są spółki, które osiągają sukces na rynku kapitałowym. Daje się też zauważyć, w szczególności przez ostatnie kilka lat, wzmożone zainteresowanie ze strony dużych inwestorów instytucjonalnych jak TFI, OFE i PPK – dodał.
Korzyści płynące z debiutu
Twórcy raportu badając spółki notowane na NewConnect zauważyli, że ich najsilniejszy wzrost przypada na pierwszych pięć lat po debiucie:
NewConnect widzimy jako „przedpokój” do wejścia na Główny Rynek GPW, ale także jako dobry „suplement” i dopełnienie finansowania venture capital oraz equity crowdfundingu. Biorąc pod uwagę te dwie perspektywy, widzimy jak silne są korzyści płynące z debiutu na NewConnect – twierdzi Mateusz Kopiec, Managing Partner KMCP Consulting.
Jedną ze spółek, która przez dekadę była notowana na NewConnect, a w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na głównym parkiecie GPW jest Cloud Technologies:
Debiut na rynku NewConnect podyktowany był potrzebą pozyskania finansowania przez naszą spółkę. Był to ważny kamień milowy w rozwoju biznesu, ponieważ środki pozwoliły nam na to, aby tworzyć bardzo skomplikowaną technologię. Był to ukłon w stronę naszych inwestorów, którzy mieli takie oczekiwania. Sam debiut na rynku NewConnect miał dla nas dużą wartość dodaną, gdyż zwiększał transparentność i prestiż spółki. Wchodząc na ten rynek, ponad 10 lat temu, zależało nam na tym, aby wykazać jak działa i na czym polega nasz model działalności. Rynek NewConnect to nam umożliwił – podkreślił Piotr Prajsnar, Prezes Zarządu Cloud Technologies.
Nadużycia i upadłości
W ocenie Dietla w ciągu 15 lat NewConnect stał się jednym z wiodących alternatywnych rynków akcji w Europie i na świecie, a brytyjski AIM, rynek skandynawski i NewConnect są jednymi z nielicznych przykładów sukcesu takiego rynku, które osiągnęły efekt skali. Prezes GPW zwrócił też uwagę, że choć NewConnect jest rynkiem, którego wiele giełd nam zazdrości, to na lokalnym podwórku nie brakuje jego krytyków:
Nadużyć i upadłości na rynku NewConnect jest statystycznie dużo mniej niż ogólnie w gospodarce. Rynek spełnił swoją rolę i jest to bezpieczny sposób inwestowania, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest on pozbawiony ryzyka – dodał Dietl.
I choć na korzyść spółek notowanych na NewConnect przemawiają liczby to wcale nierzadko zdarzały się tu też bankructwa i wykluczenia, o których wielu inwestorów do dziś nie może zapomnieć. Niektórzy mieli poważne pretensje o dopuszczenie spółek-krzaków do notowań na NC – takie rzeczy zdarzały się głównie przed laty. Jednak w przypadku 59 proc. spółek kapitalizacja od dnia debiutu wzrosła. Rekordzista – z niecałego 1 mln zł wartości doszedł do 456 mln zł obecnie.