Makroekonomia: dane z USA już wskazują na recesję. Ile to potrwa?

by Leszek Sadkowski

Stało się to czego oczekiwało wielu analityków i ekonomistów – wyniki w USA zaczynają wskazywać na recesję. Zgodnie z oczekiwaniami, w szczególności dwa sektory odnotowały duży kwartalny spadek w związku z normalizacją zysków: chodzi o sektor morski i energetyczny. W sumie 10 z 26 sektorów zdołało zwiększyć zarówno sprzedaż, jak i EPS, podczas gdy osiem sektorów odnotowało spadki r/r.

Europejskie firmy tracą „wiatr w żagle” – możliwość dyktowania cen zmniejsza się, a USD słabnie. Recesja wydaje się więc realną groźbą już tej jesieni.

Ponury scenariusz

W czwartym kwartale, wraz ze spadkiem możliwości ustalania cen w wielu sektorach, firmy na całym świecie przygotowywały się na ponury scenariusz na 2023 r., wprowadzając zmiany kadrowe, plany restrukturyzacji operacyjnej i inne środki oszczędnościowe. To wraz ze znacznie niższymi rachunkami za energię powinno zapobiec gwałtownej recesji zysków w nadchodzących miesiącach – oceniają analitycy Allianz Trade.

Pogorszyły się prognozy korporacyjne na cały rok 2023, ponieważ tylko 25 procent firm dokonało korekty w górę w trakcie sezonu.

Jednak od początku przyszłego roku spodziewane jest łagodne ożywienie. Oczekuje się, że w pierwszym kwartale 2024 r. dziewięć z 11 sektorów w S&P 500 osiągnie wzrost zysków: a usługi komunikacyjne (+20,5 procent r/r), sektor użyteczności publicznej (+17,7 procent) i przemysł (+15,9 procent) mają odnotować najwyższe tempo wzrostu EPS.

Rok ożywienia

Europejskie firmy w opinii Allianz Trade tracą dwa wiatry w żaglach – siła dyktowania cen słabnie, a dolar amerykański spada. Przewiduje się, że wzrost sprzedaży S&P 500 (+3,6 procent r/r) w pierwszym kwartale przewyższy wzrost sprzedaży Stoxx 600 (+0,7 procent r/r), czego nie widziano od trzeciego kwartału 2021 r. Sugeruje to, że boom sprzedaży, jakiego doświadczyły europejskie firmy w 2022 roku dobiegł końca, a do końca roku spodziewane są dalsze spadki przychodów.

Patrząc w przyszłość, ogólne wyniki biznesowe w opinii Allianz Trade prawdopodobnie nie poprawią się w bardzo krótkim okresie, chociaż oczekuje się, że rok 2024 będzie rokiem ożywienia. Spośród amerykańskich firm, które zdecydowały się zaktualizować swoje prognozy w ciągu sezonu, 47 procent zrewidowało w dół swoje oczekiwania na cały rok 2023, 28 procent utrzymało je na neutralnym poziomie, a tylko 25 procent dokonało rewizji w górę.

Jednak AT oczekuje, że dziewięć z 11 sektorów reprezentowanych w indeksie S&P 500 osiągnie wzrost zysków w I kw. 2024 r.: najwyższe wskaźniki wzrostu EPS mają usługi komunikacyjne (+20,5 procent r/r), użyteczności publicznej/media (+17,7 procent) i przemysł (+15,9 procent).

Możesz również lubić