Koszty koszmarem: Ile zapłacimy za wykończenie nowego lokalu?

by Leszek Sadkowski

Otodom, na zlecenie Skanska Residential Development Poland, zapytał Polaków planujących zakup mieszkania, o ich preferencje związane z tym, jakimi środkami i siłami zamierzają wykończyć zakupiony lokal. Blisko połowa potencjalnych nabywców nie ma pojęcia, ile będzie ich to kosztować. Wskazywane przez nich kwoty na remont i umeblowanie nowego lokum, mimo stabilizacji cen materiałów budowlanych, w dzisiejszych realiach cenowych mogą być trudne do zrealizowania.

Ankietowani mieli różne plany dotyczące wydatków na wykończenie i umeblowanie mieszkania. Największa grupa respondentów (23 proc.) najchętniej wydałaby do 1 000 zł na metr kwadratowy mieszkania. Kolejne 19 proc. wskazało, że planuje przeznaczyć od 1 000 do 2 000 zł na metr kwadratowy.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Tylko 6 proc. osób zadeklarowało, że zamierza wydać od 2 000 do 3 000 zł na metr kwadratowy, a zaledwie 5 proc. ankietowanych planuje wydatek powyżej 3 000 zł. Najbardziej jednak zaskakuje fakt, że 47 proc. respondentów przyznało, że nie wie jeszcze, ile pieniędzy będzie potrzebować na wykończenie i umeblowanie, co sugeruje pewien poziom niepewności, braku konkretnego planu finansowego lub niewiedzy.

Ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły w ostatnim czasie, co bezpośrednio wpłynęło na koszty wykończenia mieszkań.

Przy obecnych stawkach za materiały budowlane, umeblowanie nowego lokum w podstawowym standardzie, liczone na metr kwadratowy, wyniesie średnio około 2 000 – 3 000 zł. Oznacza to, że wykończenie niewielkiego mieszkania o powierzchni 30 metrów kwadratowych może kosztować od 60 000 do 90 000 zł.

Izabela Kucharska, architekt w spółce mieszkaniowej Skanska:

Jest to istotne zwiększenie cen w porównaniu z rokiem 2021, kiedy to koszty te były nawet o połowę mniejsze. Szacuje się, że 10 proc. wartości mieszkania wystarczy na jego wykończenie.

Jednak w przypadku zakupu 30-metrowego lokalu za 500 000 zł w Warszawie, trudno zmieścić się w przedziale 50 000 zł (ok. 1 600 zł za metr kwadratowy), ponieważ często już wykonywana przez stolarza zabudowa kuchenna i jej wyposażenie pochłaniają taką kwotę.

Z drugiej strony, ekskluzywne wykończenie z drewnianą podłogą, designerskimi dodatkami i wysokiej jakości wyposażeniem kuchennym, może podnieść koszty do 4 000 – 5 000 zł za metr kwadratowy. Te różnice pokazują, że nabywcy mają zróżnicowane oczekiwania i budżety, ale wyniki badania sugerują, że wiele osób jest zainteresowanych bardziej oszczędnymi opcjami wykończenia mieszkań.

Samodzielnie czy z pomocą ekipy?

Ankietowani mieli również możliwość określenia preferencji dotyczących sposobu wykończenia mieszkania – samodzielnie lub korzystając ze wsparcia ekipy budowlanej. Odpowiedzi pokazują zróżnicowanie podejście. Najwięcej osób, bo 29 proc. zadeklarowało, że jeszcze nie podjęło decyzji w tej kwestii.

22 proc. nabywców planuje samodzielne wykończenie mieszkania, przy pomocy znajomych i rodziny. 18 proc. chce wykonać remont na własną rękę, ze wsparciem zatrudnionych podwykonawców. 13 proc. badanych zamierza skorzystać z usług firmy wykończeniowej, którą sami wybiorą, natomiast 7 proc. zadeklarowało chęć skorzystania z firmy wykończeniowej polecanej przez dewelopera – wynika z badań.

Dodatkowo, 11 proc. respondentów zaznaczyło, że zamierza zakupić mieszkanie, które już jest wykończone przez dewelopera (tzw. mieszkanie wykończone pod klucz).

Mieszkanie pod klucz

Gdyby nabywcy mieli możliwość wyboru między nieruchomościami jeszcze niewykończonymi, a gotowymi do zamieszkania, większość z nich zdecydowałaby się na opcję mieszkań wykończonych pod klucz. Wyniki wspólnego badania Skanska i Otodom Analytics wyraźnie to potwierdzają, ponieważ aż 44 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wybrałoby mieszkania gotowe.

Coraz więcej osób preferuje opcję zakupu mieszkania wykończonego pod klucz. Dwa lata temu, w momencie, gdy wprowadzaliśmy pierwsze takie mieszkania w inwestycji Holm House 3, robiliśmy to z pewną ostrożnością. Rynek nie był tak rozwinięty i klienci nie od razu docenili zalety tego produktu. Obecnie, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zainteresowanie tego typu mieszkaniami jest ogromne – dodaje Kucharska.

Zdaniem ekspertki, oprócz aspektu finansowego, jest to także oszczędność czasu i redukcja stresu. Poszukiwanie fachowców, koordynacja prac, zakupy materiałów i kontrola jakości, to tylko niektóre z wyzwań, które mogą pojawić się przy samodzielnym wykończeniu mieszkania w standardzie deweloperskim. Wybierając mieszkanie pod klucz, można uniknąć tych trudności i cieszyć się gotowym mieszkaniem.

Możesz również lubić