Kongres 3W: właśnie wchodzimy w IV rewolucję przemysłową

by Leszek Sadkowski

Kongres 3W to największe w Polsce i tej części Europy spotkanie ekspertów zajmujących się technologiami z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Trzecia edycja Kongresu zgromadziła 1500 osób. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był fizyk i futurolog dr Michio Kaku, który podczas swojego wystąpienia, pt. „Nowe możliwości dla biznesu i społeczeństwa” zwrócił uwagę na ogrom i tempo zmian, z którymi mamy obecnie do czynienia.

Podczas otwarcia kongresu Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, mówiła o idei 3W jako o ewoluującej rzeczywistości i podkreśliła znaczenie trzech zasobów w naszym codziennym życiu.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK:

Zasoby 3W: wodór, woda, węgiel – przywołują istotne aspekty dla ludzkości. Woda jest źródłem życia, stanowi najważniejszy fundament naszego istnienia. Wodór jest paliwem przyszłości, a węgiel odgrywa kluczową rolę jako podstawowy składnik wspierający funkcjonowanie naszego świata.

Największą efektywność wykorzystania zasobów osiągniemy poprzez uzyskanie synergii. Przykładowo z wody możemy otrzymać wodór, a ten można przechowywać w zbiornikach wykonanych z włókna węglowego – liczba połączeń tych rozwiązań jest nieograniczona. Dążymy do większej synergii w zużyciu tych zasobów oraz pomiędzy różnymi środowiskami – biznesowym, naukowym i administracją publiczną.

3W to szybko rozwijający się sektor, a jego wartość w Polsce sięga 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dolarów. To pokazuje, jak perspektywicznym obszarem jest 3W.

Michio Kaku: technologie 3W wprowadzą nas w nową erę

Wchodzimy w czwartą rewolucję przemysłową – czyli erę sztucznej inteligencji. Odkrywamy także sekrety ludzkiego DNA i węgla, który będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Nasze dzieci będą natomiast świadkami piątej rewolucji przemysłowej, związanej z wykorzystywaniem wodoru, np. w elektrowniach fuzyjnych.

Kaku podkreślał także niezmiernie istotny temat ochrony środowiska i walki z globalnym ociepleniem. Wskazał na najgorętszy dzień w 2023 roku, który był najcieplejszym – od 125 tysięcy lat, co świadczy o wpływie zmian klimatu, zwłaszcza na zasoby wodne.

W kontekście Idei 3W, zwrócił uwagę na to, jak ważne jest rozsądne zarządzanie zasobami wody, wskazując, że są one kluczowe dla naszej przyszłości. Ostrzegł również, że woda może być zarówno sojusznikiem, jak i wrogiem, zwracając uwagę na obecne wyzwania klimatyczne, m.in. gwałtowne opady deszczu powodujące powodzie, susze i huragany.

Postępy w medycynie, informatyce, energetyce i fizyce kwantowej zmienią nasze życie i ukształtują bieg cywilizacji. To wyścig z czasem – technologie 3W wprowadzą nas w nową, bezpieczną erę.

Michio Kaku

O sztucznej inteligencji

Kongres 3W był również okazją do rozmów na temat zaawansowanych technologii, m.in. sztucznej inteligencji. O szansach i ryzykach związanych z AI oraz jej wpływie na pracę i przyszłość opowiedział prof. Andrzej Dragan.

Fizyk w swoim wystąpieniu zastanawiał się, czy chat GPT to rzeczywiście przełom. Ostrzegał przed nadmiernie szybkim postępem sztucznej inteligencji. Jego zdaniem, jeśli ten rozwój nie będzie właściwie kontrolowany, może w przyszłości stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego gatunku.

Premiera raportu „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”

Podczas Kongresu premierę miał kolejny – trzeci już – raport 3W pt. „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”, który został opracowany przez organizacje zaangażowane w tworzenie technologii z obszarów wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Prezentacji głównych wniosków podjął się dr Dominik Sypniewski z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił główne założenia raportu 3W.

W obliczu wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna, rośnie znaczenie gospodarki wodnej, węglowej a szczególnie wodorowej – powiedział dr Dominik Sypniewski i podkreślił istotny wniosek dotyczący kwestii regulacyjnych: – Administracja tutaj pełni niezwykle istotną funkcję jako instytucja, która nie tylko dostarcza środki finansowe i właściwą legislację, ale również aktywnie uczestniczy we wdrażaniu tych rozwiązań. Jej rola zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, jest nie do przecenienia.

Międzynarodowe perspektywy dla 3W

Tegoroczna edycja kongresu zgromadziła wielu gości z zagranicy, którzy rozmawiali nie tylko o potencjalne międzynarodowym 3W, ale również podkreślali wagę samej koncepcji 3W w kontekście stawiania czoła aktualny wyzwaniom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Europa Środkowa potrzebuje silnej infrastruktury energetycznej. Jasne się stało, że transformacja jest ważna ze względu na czystą energię i zmiany klimatyczne, które są olbrzymim wyzwaniem naszych czasów. Jednym ze sposobów, aby z nimi walczyć jest współpraca w ramach regionu Trzech Mórz i 3W – powiedział Ryan Bowles, doradca ekonomiczny w Ambasadzie USA w Warszawie .

Innowacje spod znaku 3W mają potencjał, nie tylko by zostać „gamechangerem” polskiej gospodarki i przyspieszyć jej rozwój, ale również uwolnić potencjał, który tkwi w technologiach na całym świecie. Spostrzeżeniami na ten temat dzielili się prezes Toyota Central Europe – Jacek Pawlak, Michał Kępowicz, członek zarządu Philips Polska oraz Marek Tomczuk, członek zarządu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Technologie 3W

W kontekście rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, eksperci podkreślili udział polskich firm w europejskich programach kosmicznych i rosnącą rolę Polski na kosmicznej mapie Europy. Joanna Jurga, projektantka produktu i przestrzeni, pasjonatka kosmosu razem z Łukaszem Kaczmarkiem z Politechniki Łódzkiej wskazywali, że często rozwój innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze łączy się z węglem.

Prelegenci omówili wyzwania związane z dostępem do wody pitnej, transformacją energetyczną oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii wodnych. Eksperci zwrócili uwagę na konieczność innowacji i wsparcia systemowego.

Edyta Łaskawiec z Politechniki Śląskiej omówiła zastosowanie technologii opartych na węglu i wodzie w procesie oczyszczania wody. Natomiast podczas panelu eksperckiego Jui-Wen Chen, Viktor Reimer i Marcin Sawczuk rozmawiali o globalnych trendach i wyzwaniach związanych z nowoczesnymi technologiami wodnymi.

Woda jest jednym z obszarów, które są niezwykle istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i jako bank rozwoju widzimy potrzebę wspierania takich inicjatyw. Stąd narodziła się inicjatywa 3W: woda, wodór, węgiel. Woda, nie bez powodu, znajduje się tu na pierwszym miejscu – podsumowała Marta Saracyn menedżer ds. ryzyka w BGK.

Możesz również lubić