KGHM wśród światowych potentatów branży wydobywczej

by admin

Dobre wyniki za I półrocze oraz potwierdzenie wysokiej pozycji wśród światowych potentatów w branży wydobywczej – KGHM znalazł się na 7. miejscu w prestiżowym zestawieniu największych producentów miedzi – pochwalił się lubiński kombinat. Ranking przygotował portal dedykowany inwestorom kitco.com.

Kitco podsumowało pracę 10 największych firm wydobywczych na świecie na podstawie wyników dotyczących produkcji miedzi w pierwszym kwartale tego roku. Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź podkreśla, że to zestawienie potwierdza, iż firma dobrze wyznaczyła kierunki rozwoju.

KGHM 17 sierpnia przedstawił wyniki finansowe i produkcyjne za pierwsze półrocze 2021 roku. Miedziowy gigant zanotował dwukrotny wzrost skorygowanej EBIDTA dla Grupy Kapitałowej, o 8,6 proc. wyższą produkcję miedzi płatnej oraz ponad 30-procentowy wzrost przychodów GK w stosunku do pierwszego półrocza roku poprzedniego.

Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM w ciągu sześciu miesięcy wyniosła 381 tys. ton. Z kolei produkcja miedzi płatnej wzrosła o 4,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku i wyniosła 293 tys. ton.

W kwietniu tego roku w innym rankingu przygotowanym przez kitco.com KGHM został uznany największą kopalnią srebra na świecie za 2020 rok. Nie zapominajmy jednak, że spółka działa na rynku, na którym główne skrzypce gra koniunktura na surowce i jej wyniki finansowe w sporym stopniu zależne są właśnie od wycen metali na światowych rynkach.

W I kwartale br. Grupa Kapitałowa odnotowała dwukrotny wzrost EBITDA skorygowanej w relacji do H1 2020 (+2 662 mln PLN). W KGHM Polska Miedź wzrost o 1 226 mln PLN wynikał ze wzrostu cen miedzi, w Sierra Gorda (+1050 mln PLN) na poprawę wpłynęły zaś przede wszystkim wyższe przychody ze sprzedaży miedzi związane ze wzrostem notowań oraz wyższym wolumenem sprzedaży, a w KGHM INTERNATIONAL (+371 mln PLN) dodatkowo zaprocentował spadek kosztów podstawowej działalności operacyjnej z wyłączeniem amortyzacji – czytamy w raporcie.

Poprawa w zakresie EBITDA oraz odwrócenie utraty wartości pożyczek umożliwiły realizację >wyniku netto na poziomie 3 723 mln PLN, tj. o 3 024 mln PLN (ponad pięciokrotnie) wyższym od zanotowanego w pierwszym półroczu 2020.

Możesz również lubić