Zdaniem psychologów posiadanie psa lub kota może nam pomóc w rozwoju kariery. Jak odkryli niedawno brytyjscy naukowcy, spędzanie poranków w towarzystwie zwierzaka obniża poziom stresu w pracy i prowadzi do bardziej pozytywnego podejścia do współpracowników. Dodajmy, że badań potwierdzających zależność obcowania ze zwierzętami a sukcesem zawodowym jest więcej.
W magazynie „Stress and Health” pojawiły się wyniki przeprowadzonego niedawno badania na brytyjskich właścicielach czworonogów. Analizowano, jak spędzanie czasu przed pracą w towarzystwie pupila wpływa na nasze samopoczucie w środowisku zawodowym.
Czego mogą nauczyć zwierzęta?
Okazuje się, że wpływ ten jest większy, niż przypuszczano. Zauważono bowiem, że właściciele zwierzaków łagodniej reagowali na sytuacje stresowe w pracy niż osoby ich nieposiadające. To z kolei prowadziło do mniejszej ilości nieuprzejmych zachowań wobec klientów czy współpracowników i lepsze relacje w zespole.
Zwrócono uwagę, że samo towarzystwo pupila obniża ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu) i cholesterolu. Zooplus powołuje się także na badanie przeprowadzone na kanadyjskich i amerykańskich ekspertach ds. Human Resources. 8 na 10 z nich zauważyło, że pracownicy posiadający psy lub koty rzadziej zmagają się z problemami psychicznymi.
Okazuje się też, że wiele umiejętności i kompetencji przydatnych w rozwoju kariery kształtujemy poprzez opiekę nad zwierzakami. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Banfield Pet Hospital na reprezentantach kadry zarządzającej w amerykańskich firmach zdecydowana większość (93%) badanych dyrektorów i menedżerów dorastała w domu, w którym obecne były zwierzęta.
Pytani o to, jakich umiejętności nauczyły ich zwierzęta, najczęściej zwracali uwagę na zdolności przywódcze, dyscyplinę, organizację, zdolność do identyfikowania i przewidywania biznesowych potrzeb czy problemów, a także nieszablonowe myślenie.
Pomagają w rozumieniu ludzi
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zauważyli, że opieka nad zwierzętami przez nastolatków pomaga otworzyć się na świat, co przydaje się w przyszłości w dążeniu do awansu. Badanie przeprowadzone przez Kennel Club Charitable Trust sugeruje z kolei, że zwierzęta domowe pomagają nam w lepszym rozumieniu innych ludzi.
Ponad połowa właścicieli czworonogów biorących udział w badaniu przyznała, że pupil uczy ich cierpliwości, a 33 proc. zauważyła u siebie większą empatię wobec innych.
Specjaliści z American Psychiatric Association podkreślają też, że posiadanie zwierząt pozwala też budować zdrowe rutyny. Według nich psy i koty wymuszają na nas lepszą organizację, co przydaje się potem w pracy.