Japończycy z Japan Tobacco International coraz poważniej traktują polski rynek biorąc pod uwagę wielkość inwestycji w swój zakład produkcyjny. Obecnie wprowadzają urządzenie do podgrzewania tytoniu, Ploom X, produkując wkłady tytoniowe w Polsce. Tym samym całkowita kwota inwestycji JTI w naszym kraju wzrośnie już do blisko 1,3 mld dolarów.
To idealny moment na wejście na polski rynek z innowacyjną japońską technologią do podgrzewania tytoniu Ploom X. JTI Polska jest drugą największą firmą tytoniową w kraju i jestem przekonany, że dzięki ekspansji w szybko rozwijającej się kategorii nowatorskich wyrobów tytoniowych nasza pozycja w Polsce będzie jeszcze silniejsza – tłumaczy Edoardo Voletti, prezes zarządu JTI Polska.
Polska fabryka pod Łodzią
Rynek podgrzewanych wyrobów tytoniowych w Polsce (i nie tylko w Polsce) rozwija się bardzo dynamicznie i stanowi dziś ponad 10 proc. całego rynku wyrobów tytoniowych, a w Warszawie już nawet ponad 25 proc. Jego wartość szacuje się na 4,8 miliarda złotych.
Fabryka wyrobów tytoniowych w Starym Gostkowie k. Łodzi zwiększa z kolei produkcję wkładów tytoniowych do urządzeń Ploom X, żeby zaspokoić rosnący popyt na te produkty w Polsce i na świecie.
Yan Sobolevskyy, dyrektor operacyjny fabryki JTI Polska:
Uruchomienie produkcji wkładów tytoniowych do Ploom X na polski rynek, a także dla innych europejskich krajów już przyczynia się do rozwoju fabryki JTI w Polsce. Tylko w tym roku zwiększyliśmy zatrudnienie o ponad 100 osób, a wartość inwestycji w fabrykę nowatorskich wyrobów tytoniowych przekroczyła 200 mln dolarów.
To jedyna taka fabryka JTI poza Japonią i spodziewamy się kolejnych znaczących inwestycji w produkcję wyrobów nowatorskich i w całe centrum produkcyjne w Starym Gostkowie. Grupa Japan Tobacco planuje zainwestować w latach 2023-2025 300 miliardów jenów w światową ekspansję wyrobów z podgrzewanym tytoniem.
JTI w Polsce
JTI obecne jest w Polsce od 2007 r. i od tamtego czasu zainwestowało w naszym kraju blisko 1,3 mld dolarów. W 2007 r. JTI przejęła brytyjską Grupę Gallaher, do której należały zakłady wyrobów tytoniowych w Starym Gostkowie k. Łodzi. Od 2008 r. firma działa pod nazwą JTI Polska i jest dziś drugim największym graczem w branży tytoniowej w kraju w kategorii papierosów (z udziałem w rynku 28,1 proc.) oraz liderem w kategorii tytoni do palenia (ponad 36 proc. udziałów).
W ofercie ma wyroby tytoniowe marek Winston, Camel i LD, papieros elektroniczny Logic Compact, podgrzewacz wkładów tytoniowych Ploom X oraz nowatorskie wyroby tytoniowe marki Camel.
Obecnie grupa posiada 4 nowoczesne zakłady, w których produkuje niemal wszystkie kategorie wyrobów tytoniowych. W 2019 r. firma otworzyła też Globalne Centrum Usług Biznesowych w Warszawie. Łączne zatrudnienie grupy w Polsce przekracza 3,4 tys. osób.
Wejście z marką Ploom
Ploom to marka JTI w kategorii urządzeń do podgrzewania tytoniu. Powstanie najnowszego urządzenia Ploom X nie byłoby możliwe bez innowacyjnych technologii z Japonii, dzięki którym w optymalnej temperaturze powstaje para o charakterystycznym smaku tytoniu, ale bez zapachu dymu i bez popiołu.
Innowacyjność polega też na tym, że wkłady tytoniowe nie mają bezpośredniego kontaktu z grzałką za to korzystają z mocy przepływu powietrza. Produkowane w Polsce wkłady tytoniowe są też wyposażone w innowację smakową OptiCut, która maksymalizuje powierzchnię podgrzewanego tytoniu, uwalniając więcej aromatu – podaje JTI.
***
Wartość inwestycji JTI w Polsce to blisko 1,3 miliarda dolarów. W Starym Gostkowie (woj. łódzkie) znajduje się największe na świecie centrum produkcyjne JTI, skąd 80 proc. produkcji trafia na eksport do ponad 70 krajów. W 2019 r. firma utworzyła w Warszawie Globalne Centrum Usług Biznesowych, które obsługuje JTI na całym świecie w obszarze finansów, kwestii prawnych, zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu czy globalnego łańcucha dostaw.