Ponad połowa przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy zamierza przeznaczyć w tym roku na święta Wielkanocy kwotę od 101 do 300 złotych – wynika z badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Badanie pokazało też, że blisko 1/4 przybywających w Polsce uchodźców z Ukrainy (24 procent) nie planuje wydatków świątecznych, a ponad połowa ankietowanych (55 procent) zamierza przeznaczyć na zakupy wielkanocne oraz podróże nie więcej niż 300 złotych. Większe wydatki deklaruje tylko co piąty uchodźca (21 procent).
Gołąbki i barszcz
Jak czytamy w raporcie wśród preferowanych przez uchodźców dań tradycyjnej kuchni polskiej najczęściej wymieniane są gołąbki (37 procent) oraz barszcz ukraiński (36 procent).
Ponadto 30 procent ankietowanych przyznało, że najbardziej lubi tradycyjny polski żurek, mniej znany w Ukrainie. W czołowej piątce najchętniej wybieranych przez uchodźców potraw są także sernik (27 procent) oraz szarlotka (24 procent).
Wśród najsmaczniejszych potraw obywatele Ukrainy wskazują na dwóch pierwszych miejscach te potrawy, które również są daniami kuchni ukraińskiej, czyli gołąbki i barszcz ukraiński. Natomiast na trzecim miejscu jest typowo polski żurek. Spośród słodkości najczęściej wskazywany jest sernik, szarlotka i pączki – komentuje wyniki badania Rafał Mróz, dyrektor operacyjny Platformy Migracyjnej EWL.
W rodzinnym gronie
Z badań wynika również, że święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45 procent ankietowanych, a co trzeci ukraiński uchodźca (36 procent) będzie kontaktował się (telefonicznie lub online) z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju. Ponadto 33 procent badanych wskazało, że święta Wielkanocy spędzi w Polsce ze znajomymi Ukraińcami, a 11 procent ze znajomymi Polakami.
Zdaniem autorów badania, świadczy to o stale pogłębiających się więziach między sąsiadującymi narodami, jak i bliskości kulturowej.
***
Badanie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 23-28 marca 2023 roku w różnych miastach i regionach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Sieradzu, Tarnowie, Przemyślu, Szydłowcu, Wadowicach i Krynicy Górskiej. W badaniu wzięło udział 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.