Jak ojcowie widzą przyszłość swoich dzieci? Oto wymarzone zawody

by Leszek Sadkowski
  1. Z przeprowadzonego przez firmę Webcon badania wynika, że bezapelacyjnym numerem jeden jest programista. Na taką zawodową przyszłość dla swojej pociechy wskazuje co czwarty ojciec. Na podium znajdują się jeszcze lekarz (14 procent) i prawnik (12 procent). Wysoko są przedsiębiorca i sportowiec – ex aequo numer 4. Najrzadziej przyszłość swoich dzieci Polacy widzą w roli marketingowców, influencerów i księgowych. Co o tym sądzą mamy? Rzadziej stawiają na specjalizację IT, częściej za to wybierają zawód lekarza.

Wybór zawodu

Jak wiadomo, wybór profesji to jedno z największych wyzwań. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko podejmuje w ósmej klasie, kolejną przy okazji matury i wyboru studiów. Nastolatek i nastolatka rzadko jednak wiedzą, co chcieliby robić w dorosłym życiu. W tej decyzji ważne jest wsparcie rodziców. Dlatego WEBCON, producent oprogramowania low-code w Polsce, zapytał ojców o wymarzony zawód dla ich dzieci. I co się okazało? Najczęściej dorośli Polacy chcieliby, aby ich córki lub synowie zostali programistami/specjalistami IT. Dorosłe Polki także stawiają ten fach wysoko w rankingu, ale rzadziej i ex aequo z lekarzem.

Branża IT nie stoi w miejscu i szturmem wkracza do kolejnych sektorów, by dzięki nowym technologiom wspierać efektywność i jakość pracy w firmach. Już obecne pokolenie kontakt z technologią ma niezależnie od wykonywanego zawodu. Możemy dziś wybrać kurs programowania dostosowany do wieku czy wykonywanego zawodu, a umiejętności rozwijają już dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym. I bardzo dobrze, bo zapotrzebowanie tej branży na ludzi do pracy jest ogromne. Komisja Europejska w swoim najnowszym raporcie DESI oszacowała, że tylko w Polsce brakuje ok. 50 tysięcy specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej już ok. 600 tysięcy. Nie dziwi mnie zatem wskazanie rodziców na programistę jako najbardziej perspektywiczny zawód – mówi Łukasz Wróbel, Wiceprezes WEBCON.

Programista, przedsiębiorca, sportowiec

Jeśli ojcowie mogliby wybrać zawód dla swojego dziecka, najczęściej byłby to programista/specjalista IT (26 procent wskazań). Na drugim miejscu znalazł się lekarz (14), a na trzecim prawnik (12). Wysoko jest przedsiębiorca (nr 4) i ex aequo, co ciekawe, sportowiec (po 5 procent wskazań). Może to wynikać z ostatnich sukcesów polskich sportowców takich jak Iga Świątek czy Robert Lewandowski na arenie międzynarodowej – wielu rodzicom marzy się sukces sportowy swoich dzieci w dyscyplinie, którą uprawiają od najmłodszych lat.

Idźmy dalej – w TOP10 znalazły się też takie specjalizacje jak budowlaniec i pracownik naukowy (po 4 procent), finansista, logistyk, grafik i farmaceuta (po 3). Okazuje się, że im mężczyzna ma więcej lat, tym częściej chce, by jego dziecko zostało programistą lub programistką (14 procent wskazań wśród ojców od 25 do 34 r.ż. oraz 28 procent wskazań wśród ojców powyżej 45 lat). Młodsi natomiast częściej wybraliby zawód lekarza/lekarki dla swoich dzieci (24 procent wskazań wśród ojców od 35 do 44 oraz 11 procent wskazań wśród ojców po 45). Podobnie ze sportowcem – starsi rzadziej celują w tę specjalizację.

A co na to mamy?

Zawodowym numerem jeden wśród mam ex aequo są programista i lekarz (po 20 procent wskazań). Podium domyka prawnik (13). W TOP10 są jeszcze pracownik naukowy i przedsiębiorca (po 5), grafik (4), finansista, księgowy, farmaceuta, artysta (po 3 procent). Panie rzadziej stawiają na specjalizację IT (o 6 pp. mniej odpowiedzi w porównaniu do panów), częściej wolą prestiżowy i pewny fach jak lekarz (o 6 pp. więcej niż panowie). U panów częściej sport odgrywa większą rolę i aż 5 procent ojców widzi swoje dzieci w takiej roli, podczas gdy mamy nie wskazały go nawet w TOP10 (1 procent wskazań). Za to mamy częściej stawiają na zawód artysty (3 procent). Na programowanie jako przyszłość dla dziecka najczęściej decydowały się grupy wiekowe kobiet 35-44 lata oraz 45-54 lata.

Wyniki badania ukazują, że panowie są bardziej techniczni i sportowi, a kobiety pragmatyczne oraz artystyczne. Widać to także w naszej branży IT, gdzie jak wynika z analizy HRS-IT, w Polsce na 5 informatyków przypada tylko 1 informatyczka. To się jednak zmienia. Dowodem na to jest fakt, że w WEBCON w ciągu ostatnich 4 lat liczba kobiet wzrosła o 45 procent, a udział kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększył się aż o 50 procent – ocenia Joanna Banachowicz, Dyrektor Marketingu w WEBCON.

Oby nie Youtuber

Podsumowując – numerem jeden w opinii dorosłych Polaków (posiadających i nieposiadających dzieci) jest programista/specjalista ds. IT (22 procent). Na drugim miejscu lekarz (16), a podium domyka prawnik (11). W TOP10 znaleźli się jeszcze kolejno: pracownik naukowy, przedsiębiorca, sportowiec, grafik, finansista, farmaceuta, artysta. Najmniej przyszłość swoich dzieci Polacy widzą w roli marketingowców, dziennikarzy, rekruterów, Youtuberów i handlowców.

Możesz również lubić