Jak długo kobiety mieszkają z rodziną? Krócej niż mężczyźni

by Leszek Sadkowski

Statystyczna Polka decyduje się na wyprowadzkę z rodzinnego domu po 27 urodzinach – wynika z najświeższych danych Eurostatu. Dojrzewanie do samodzielności zajmuje paniom o ponad dwa lata krócej niż panom.

Kobiety – już jako małe dziewczynki – rozwijają się nieco szybciej niż ich rówieśnicy. Górują zwykle nad chłopcami w przedszkolu i często mają lepsze wyniki w nauce. Na tym się jednak nie kończy. Statystyki potwierdzają, że panie szybciej dojrzewają też do samodzielnego życia. Jak wylicza Eurostat statystyczna Polka wyprowadza się z domu rodzinnego w wieku 27 lat i 7 miesięcy. Panowie robią to ponad dwa lata później, w wieku 30 lat – wynika ze statystyk.

Prezentowane dane podsumowują 2021 rok. Na świeższe informacje, będziemy musieli jeszcze poczekać. Biorąc pod uwagę znacznie trudniejszy dostęp do kredytów i skokowe wzrosty czynszów najmu, można spodziewać się, że przeciętny wiek wyprowadzki pójdzie w górę.

Kobieca samodzielność

Warto podkreślić, że decyzja o wcześniejszym usamodzielnieniu się podejmowana jest przez Polki pomimo często niższych zarobków. Dane Eurostatu sugerują, że przeciętne zarobki mężczyzn były w 2021 roku o 4,5 procent wyższe niż średnia płaca kobiet. To powoduje, że panie mogą być zmuszone kupować mniejsze lokale lub częściej korzystać z najmu.

Choć, przypomnijmy, że w Polsce ta różnica nie jest aż tak duża jak w innych krajach świata, szczególnie tej biedniejszej części globu.

Warto też dodać, że zgodnie z danymi Eurostatu satysfakcja z posiadanego lokum jest w przypadku kobiet wyższa niż w przypadku mężczyzn.

Możesz również lubić