Inflacja bije w portfele. Co od firmy dostać może pracownik?

by Leszek Sadkowski

Pracownicy coraz wyraźniej odczuwają skutki inflacji i oczekują od pracodawców, że im to zrekompensują. Najlepiej w formie podwyżki (65 proc. wskazań) lub premii (34 proc.). Co piąty Polak wskazuje na dopłaty do paliwa, a co ósmy na darmowe posiłki w pracy – wynika z badania Personnel Service. Ale firmy nie są gotowe w pełni odpowiedzieć na potrzeby pracowników. Nowe benefity planuje wprowadzić co trzeci pracodawca – głównie duże podmioty. W ciągu pół roku pracownicy 18 procent firm mogą spodziewać się premii, 13 procent podwyżki, a 11 procent pracy zdalnej, którą firmy nadal traktują jako benefit. 7 procent pracodawców chce wziąć udział w eksperymencie z 4-dniowym tygodniem pracy.

Pandemia i wojna zmieniły podejście do benefitów. Galopująca inflacja sprawia, że pracownicy większy nacisk kładą na pieniądze i dodatki obniżające koszty życia. W pierwszej trójce znajdują się dopłaty do paliwa, bo jego ceny dotkliwie uderzają w domowy budżet. Nadal duży priorytet ma zdrowie i rozbudowany pakiet opieki medycznej, ale to również może wiązać się z oszczędnością. Pracodawcy, choć wiedzą, że benefity finansowe są najbardziej doceniane przez zatrudnionych, szukają alternatyw, takich jak dodatkowe dni wolne, praca zdalna, a nawet 4-dniowy tydzień pracy, który nadal jest w fazie eksperymentu, a mimo to kilka procent firm deklaruje jego wprowadzenie i to w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Pracownicy chcą wyrównania inflacji

Z badania Personnel Service wynika, że pracownicy oczekują od swoich pracodawców głównie benefitów finansowych i wpływających na ograniczenie kosztów życia. Na pierwszym miejscu 65 procent osób wskazuje stałą podwyżkę wynagrodzenia, najbardziej zależy na tym osobom od 45-54 roku życia (74 proc.) oraz powyżej 55 roku życia (66 proc.). Na drugim miejscu jest premia pieniężna, której chce co trzeci zatrudniony. Podium domyka dofinansowanie dojazdów do pracy, w tym dodatek na paliwo, wskazane przez 18 procent osób. Ten benefit jest szczególnie atrakcyjny dla mieszkańców wsi (20 proc.) oraz małych miast (19 proc.).

W związku z tym, że doświadczenie pandemii pozostaje stale żywe 16 procent respondentów wskazało na rozbudowany pakiet opieki medycznej jako najważniejszy benefit. Taki sam odsetek liczy na 4-dniowy tydzień pracy, a 12 procent na darmowe wyżywienie. Dodatkowe dni wolne w roku przekonają 10 procent osób, podobnie jak benefity z okazji rocznic pracy. To czego pracownicy raczej nie oczekują to nielimitowane dni urlopowe (7 proc.), wsparcie finansowe pasji (6 proc.) oraz karty sportowe (6 proc.) – czytamy w raporcie.

Firmy w klinczu

Ale nie będzie to proste, bo firmy aktualnie znajdują się w trudnym położeniu mierząc się z rosnącymi kosztami, niepewnością gospodarczą, a jednocześnie musząc walczyć o utrzymanie pracowników. Stąd co trzeci pracodawca deklaruje, że wprowadzi nowe benefity dla zatrudnionych.

Dotyczy to jednak głównie dużych firm, wśród nich 55 procent deklaruje nowe benefity. W przypadku przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób ten odsetek to zaledwie 10 procent. Widzimy zatem, że na pozapłacowe dodatki mogą sobie pozwolić tylko największe podmioty, które też w ten sposób dążą do utrzymania kadry. W małych firmach kluczowa jest walka o przetrwanie i walka z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Oznacza to, że potrzeby pracowników siłą rzeczy schodzą na nieco dalszy plan, choć w perspektywie wciąż rekordowo niskiego bezrobocia, firmy będą musiały też zadbać o utrzymanie kadry – dodaje Inglot.

Benefitowe plany

Pytając firmy o konkrety i planowane benefity w ciągu najbliższego pół roku na pierwszym miejscu pojawiają się premie, które zamierza wypłacić 18 procent firm. Na stałą podwyżkę wynagrodzenia zdecyduje się 13 procent. Na trzecim miejscu znajduje się możliwość pracy zdalnej w wymiarze 2-3 dni w tygodniu, którą wskazuje 11 procent firm, co oznacza, że pracodawcy nadal traktują home office jako atrakcyjny benefit a nie standard.

Również 11 procent firm planuje nagrody pieniężne z okazji rocznic pracy. Nieco mniej niż co dziesiąty pracodawca zaoferuje rozbudowany pakiet opieki medycznej, natomiast reszta odpowiedzi zdobyła po 7 procent wskazań. To m.in. darmowe wyżywienie w pracy, wsparcie finansowe pasji pracowników czy dofinansowanie do paliwa. Firmy, które wiedzą, że mają utrudnione zadanie związane z utrzymaniem pracowników, zamiast oferować pieniądze, sięgają też po rozwiązania nietypowe, jak wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy – już 7 procent pracodawców ma taki zamiar w najbliższych miesiącach. W przypadku średnich firm deklaruje tak 11 procent podmiotów, w najmniejszych zatrudniających do 10 osób zaledwie 3 procent – wynika z badania.

Możesz również lubić