Rekordowe ceny hoteli na długi weekend. Gdzie jest najdrożej?

by Leszek Sadkowski

Pomimo rosnących cen duża część Polaków nie zrezygnuje z wypoczynku podczas Bożego Ciała – tak przynajmniej sugerują dane na temat obłożenia hoteli i pensjonatów. Stawki za noc robią wrażenie – są o prawie 1/3 wyższe niż 2 lata temu. Jednym słowem, jest drogo.

561 zł – tyle średnio przyjdzie nam zapłacić za nocleg dla dwóch osób jeśli zdecydujemy się na wypoczynek podczas tegorocznego Bożego Ciała (16-19.06) – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane popularnego portalu rezerwacyjnego. Są to stawki, na które muszą się przygotować osoby, które zwlekały z rezerwacją miejsc do ostatniej chwili, czyli rozpoczęli poszukiwania na niespełna tydzień przed długim weekendem.

Bogaci w Sopocie

Najwięcej będzie kosztować Boże Ciało spędzone w znanym, nadmorskim uzdrowisku – Sopocie. Za dobę w hotelu dwie osoby będą musiały zapłacić tam średnio prawie 780 zł. Taka stawka może po części wynikać z tego, że zdecydowana większość miejsc jest już dawno zarezerwowana. Na kilka dni przed czerwcowym długim weekendem na chętnych czeka już tylko nieco ponad 15 procent wolnych pokoi. Oferta jest już więc mocno przebrana. Niemniej nawet dziś można w Sopocie znaleźć oferty zarówno znacznie tańsze, jak i znacznie droższe od wspomnianej wyżej średniej stawki – analizuje Oskar Sękowski z HRE Investments.

Wysokie ceny mamy także w Świnoujściu – tu na kilka dni przed Bożym Ciałem, średnia stawka za dobę opiewa na prawie 640 zł (za dwie osoby). Tańsze noclegi znajdziemy w Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu, Świeradowie-Zdroju, Karpaczu, Międzyzdrojach czy Zakopanem. W tych ośrodkach przeciętna stawka ofertowa wynosi obecnie około 550 zł.

Podobnie jak w Sopocie czy Świnoujściu tak i w tych miejscowościach większość miejsc jest już zarezerwowana. Na chętnych czeka już tylko 10-20 procent wolnych pokoi w hotelach i pensjonatach – wynika z danych booking.com.

Tańsze kurorty

W gronie najpopularniejszych polskich miejsc turystycznych mamy jeszcze Wisłę i Krynicę-Zdrój – w tych górskich kurortach przeciętnie za nocleg dla dwóch osób przyjdzie nam zapłacić około 430-460 zł za dobę.

Wysokie stawki za noclegi są związane z tym, że chętnych na czerwcowy wypoczynek podczas Bożego Ciała nie brakuje. I to nawet pomimo rosnących stawek za noclegi, wyżywienie, wszelkie atrakcje czy znacznego wzrostu kosztów transportu.

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że rosnące koszty życia nie powstrzymały póki co Polaków przed chęcią odpoczynku. Na spore obłożenie w popularnych miejscowościach turystycznych wpływać może też fakt, że w odróżnieniu od lat poprzednich, możemy dziś wypoczywać bez żadnych epidemicznych ograniczeń – dodaje Sękowski.

Plusy i minusy

Ale choć Boże Ciało może być dobrym okresem dla hotelarzy i całej branży turystycznej, to już dziś alarmują, że perspektywy na kolejne miesiące nie wyglądają dobrze. 65 procent obiektów ma zarezerwowanych mniej niż 30 procent miejsc – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego.

To jednak nie świadczy jeszcze o tym czy sezon będzie udany czy nie, bo większość rezerwacji pojawia się w krótszym terminie.

Póki co jednak we wszystkich miejscowościach, w których Polacy najbardziej lubią odpoczywać, aktualne stawki za nocleg są wyraźnie wyższe niż były w roku 2020. Przeciętnie w lokalizacjach tych noclegi zdrożały o 32 procent. Tak przynajmniej wynika z porównania danych na temat średnich stawek za noclegi zbieranych na kilka dni przed Bożym Ciałem w latach 2020 i 2022.

Możesz również lubić