Ile papieru marnujemy rozliczając PIT? Można zakryć Żywiec

by Leszek Sadkowski

Wchodzimy w gorący okres podatkowy i choć wielu Polaków swoją deklarację wysyła już elektronicznie, to wciąż ponad 1,5 mln zeznań składanych jest w formie papierowej – osobiście w urzędzie lub drogą pocztową. Nie tylko zabiera to cenny czas, ale także przyczynia się do marnowania znacznych ilości papieru. Ile dokładnie?

Polska należy do krajów, w których proces cyfryzacji stale postępuje. Według raportu “Stan cyfryzacji Polski na tle regionu 2022” stworzonego przez fundację Digital Poland przy wsparciu Microsoft, cyfryzacja usług publicznych w Polsce w ubiegłym roku przewyższyła o 14 proc. średnią badanych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Rozpoczęliśmy okres corocznego rozliczenia dochodów, a dzięki zaawansowaniu technologicznemu w tym zakresie cały proces może odbyć się bez wychodzenia z domu i marnowania papieru.

PIT w liczbach

Wciąż jeszcze wiele osób nie wyobraża sobie składania PIT-u przez internet z różnych powodów. Dla niektórych ważna jest możliwość konsultacji z urzędnikiem w celu upewnienia się, że dobrze wszystko uzupełnili, inni cenią sobie papierowe, a więc fizyczne potwierdzenie złożenia formularza. Co jednak dzieje się z deklaracją złożoną w urzędzie w ten sposób?

Wypełniony przez podatnika druk PIT w formie papierowej jest wprowadzany komputerowo do systemu przez urzędnika. Wykonuje on więc pracę, którą mogliśmy zrobić wcześniej sami w domu, a wykorzystany przez nas papier jest zupełnie niepotrzebny. Dla większości osób nie wydaje się to dużym problemem, są to w końcu zwykle “tylko” dwie kartki. Jednak zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, stanowiących rozliczenie dochodów z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło w formie papierowej. Łącznie jest to ponad 8 mln kartek papieru. Chcielibyśmy to zmienić – informuje Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot, umożliwiającej rozliczenie PIT w formie czatu.

Biorąc pod uwagę fakt, że format A4, na którym drukowany jest formularz PIT ma powierzchnię 62 cm2, łączny obszar jaki można by pokryć kartami z druków wszystkich osób rozliczających się w formie tradycyjnej to aż 49,6 km2. Podobny obszar mają miasta takie jak Nowy Targ, Żywiec, Krosno lub też połowa Puszczy Niepołomickiej.

Najbardziej ekologiczny surowiec

Choć papier uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych surowców dzięki możliwości odnawiania, łatwości przetwarzania oraz szybkości rozkładu, jego produkcja nie jest wcale dla środowiska obojętna. Ma to związek z wycinką drzew, które odgrywają dużą rolę w łagodzeniu postępujących zmian klimatu, a także koniecznością zużycia znacznych ilości wody. Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba jej aż 10 litrów.

Podobnie jest z energią – produkcja papieru wymaga jej dwukrotnie więcej, niż potrzeba do wytworzenia plastikowej torby. Tymczasem średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce “elektronicznej”. Do produkcji jednej tony papieru, czyli ok. 200 tys. kartek potrzeba 17 drzew. Taka sama liczba drzew może wytworzyć ilość tlenu, którą 170 osób mogłoby oddychać przez cały rok.

Złożenie deklaracji podatkowej online jest więc świetnym sposobem na “dołożenie swojego kamyczka” do pozytywnych zmian i ograniczenia zużycia papieru, jak również zaoszczędzenia czasu i nerwów na stanie w kolejkach. Programy pomagające w rozliczeniu PIT-u przez internet sprawiają, że staje się to zadaniem szybkim i prostym, a z naszych wewnętrznych danych wynika, że rekordzistom zajmuje to zaledwie kilkadziesiąt sekund! – komentuje Wawrzyniak.

***

* W ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, które zajęły łącznie 8 mln kartek papieru,
* Łączny obszar, jaki można by pokryć kartami z druków wszystkich osób rozliczających się w formie tradycyjnej, to aż 49,6 km2. Podobny obszar mają miasta takie jak: Nowy Targ, Żywiec, Krosno lub też połowa Puszczy Niepołomickiej,
* Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba 10 litrów wody i dwukrotnie więcej energii, niż jest konieczne do wytworzenia plastikowej torby. Średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce “elektronicznej”.

Możesz również lubić